Obhajovat post starostky bude z minulého volebního období Miroslava Švaříčková z ODS, naopak místostarosta Pavel Rubeš z uskupení Myha Brtnice už letos vůbec nekandiduje. Jedničkou na této kandidátce je stavební technik Jan Přibyl. Uskupení Nezávislí pro Brtnici změnilo oproti minulým volbám název. Letos najdou lidé jejich lídra lékárníka Miloslava Vrzala na kandidátce s názvem Změna 2018. Za ČSSD je jedničkou učitelka Kamila Růžičková Bánovská, komunisté vsadili na právničku Helenu Vrzalovou, lidovci na důchodce Josefa Šindelku a SPD na rodilého mluvčího Františka Kulhánka.

V uplynulém období se Brtnici dařilo zviditelnit i za hranicemi kraje. Získalo dvakrát ocenění Historické město Kraje Vysočina a v celostátním kole se umístilo na děleném druhém až třetím místě. „Historický morový průvod v Brtnici byl zapsán na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, dále jsme vydali několik knih ve spolupráci se spolkem pro starou Brtnici,“ uvedla starostka Miroslava Švaříčková.

Výrazné rekonstrukce se dočkala Panská sýpka nedaleko zámku, město investovalo díky dotacím i do rodného domu Josefa Hoffmana, do radnice, kostela svatého Jakuba, zámeckého kostela, kláštera či zámku, který je ovšem v soukromých rukou.

Vznikly také nové stavební parcely v lokalitě na Nivě, což přivedlo do města spoustu nových občanů. Celkem vyrostlo 60 nových domů. Současné vedení chce pokračovat výstavbou nových bytových domů v té samé lokalitě.

Švaříčková dále uvedla, že byla vybudována nová sportoviště a dětská hřiště, vzniklo workoutové hřiště, či byla upraven Domov pro seniory na Tyršově náměstí dle požadavků seniorů. Dále se ve městě průběžně opravují komunikace, dělají chodníky a investuje se do dopravní infrastruktury. „V září jsme začali s výstavbou dopravního terminálu včetně parkoviště na ulici 5. května, a to současně s rekonstrukcí části krajské komunikace,“ popsala Švaříčková. Výstavba terminálu ovšem leží v žaludku komunistům. „Vedení města těsně před koncem období rozhodlo o investici 15 milionů korun do takzvaného dopravního terminálu. Půjde o zbytečné vybetonování plochy vedle náměstí,“ zkritizovala Vrzalová.

Kamila Růžičková Bánovská zmínila další ze slabin města. Neutěšeným tématem je podle ní rekreační koupání. „Problém je s menšími dětmi, kterým nestačí malý bazének. Otázka koupaliště je na programu několika stran, tak věřím, že se společný záměr povede k cíli,“ uvedla jednička sociálních demokratů. K ní se připojil také Jan Přibyl. „Navrhujeme zřízení koupaliště U Šimánkových, které je v majetku města a odpovídá územnímu plánu. Jedná se o dobře přístupnou lokalitu s pozemkem, který umožňuje zřízení biotopu,“ myslí si lídr uskupení Myha Brtnice.

To je jen jedna z mnoha priorit v Brtnici. Nedávné letní povodně v Jestřebí donutily město také intenzivně řešit otázku protipovodňových opatření. Brtnice má na starosti kromě historického města devět místních částí. Do nich postupně investuje v podobě oprav hasičáren, kulturních domů a také prostřednictvím nových vodovodů. Zajištění kvalitních zdrojů pitné vody bude také úkolem pro nové zastupitelstvo, které vzejde z voleb.