Post prvního muže na radnici bude už pošesté obhajovat Jindřich Skočdopole z kandidátky Nezávislí pro Polnou. Městu starostuje už dlouhých dvacet let, tedy pět volebních období. Přerušit jeho vládnutí budou chtít dispečerka Eva Vařejčková - lídryně kandidátky Společně pro Polnou, dále Daniela Šináglová, vedoucí pečovatelské služby z uskupení Poleňáci pro Polnou nebo učitelka Marie Tvrdíková z kandidátky KDU-ČSL. Sedmičku doplňují Miloslav Landa, pracovník vodárenské společnosti z ČSSD, vedoucí výroby plastů Miloš Kubašta z ODS a podnikatelka Libuše Kubová ze strany Polná – Dobrá adresa.

Město má za sebou několik náročných investičních akcí. Jednou z nich byla výstavba tělocvičny u Základní školy Poděbradova v Polné. Byla to ovšem jedna ze dvou akcí, kterou muselo město financovat úvěrem, náklady se totiž vyšplhaly až na čtyřicet milionů korun. Dokončena byla letos v květnu a žákům už slouží. I přes velké zadlužení kvitovaly výstavbu tělocvičny všechny kandidující strany.

Kromě tělocvičny stihli v Polné vybudovat víceúčelové sportoviště v prostorách zimního stadionu, digitalizovat městské kino včetně rekonstrukce interiéru, rekultivovat skládku odpadů, postavit hasičskou zbrojnici v místní části Nové Dvory, revitalizovat hradní nádvoří včetně umístění sochy Boženy Němcové a desítky dalších akcí.

Kromě toho vznikly například nové stavební parcely v ulici Nad Háječkem. „Jestli chceme jako město vzkvétat, musíme mít možnost i v dalších letech rozšiřovat možnosti výstavby rodinných i bytových domů,“ uvedl Miloš Kvasnička, dvojka na kandidátce lidovců. Hlad po parcelách je ve městě velký, Skočdopole proto přiznává, že vzniklých dvanáct parcel je málo. „Mladým lidem chybí dostupné malometrážní byty,“ zmínila i Libuše Kubová (Polná – Dobrá adresa).

Diskutovaným projektem byl v uplynulém období na zastupitelstvech také kamerový systém. Ten má své příznivce i odpůrce. „Přináší to své výsledky, ubylo vandalství,“ zhodnotila Daniela Šináglová s tím, že i v novém období je třeba v tomto pokračovat. Ne všichni jsou kamerovým systémem nadšení, Kubová tvrdí, že bude lepší investovat do výchovy dětí tak, aby z nich nevyrostli budoucí vandalové.

V tom, co se nepovedlo, se většina kandidátů shodla na dvou věcech. První je koupaliště, které městu chybí. O něm hovoří všichni oslovení. Už se ovšem rozchází v názorech na to, jak by mělo vypadat. „V právě končícím období se vůbec nepohnulo v otázce koupaliště s venkovním a vnitřním bazénem,“ uvedl Miloslav Landa z ČSSD, který by chtěl koupání po celý rok. Pro přírodní koupaliště je například Kvasnička či Kubašta, zastáncem biotopu, jako mají například v Třešti, je Kubová. Druhým problémem jsou cyklostezky, za čtyři roky nevyrostla ani jedna. A to ani na papíře.

Prioritou do dalšího období je také otázka vody. Polná je totiž členem problematického Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK) Jihlavsko. „Naší prioritou je řešení vodárenské soběstačnosti Polné. Je nutné hledat vodní zdroje a připravovat město na vystoupení ze SVAKu,“ myslí si Eva Vařejčková z uskupení Společně pro Polnou. Starosta Skočdopole doplnil, že v novém volebním období budou pro jeho stranu prioritami také dvě vodohospodářské akce ve výši 38 milionů korun. Jednou je vodovod do místní části Hrbov a odbahnění rybníka Kukle.

Miloš Kubašta z ODS upozornil také na kritické parkování v centru Polné na Husově náměstí. Z toho se stalo jedno velké parkoviště. „Řešením regulace parkování je například zpoplatnění po dvou až třech hodinách. Možnost zajistit si zaparkováním nákup, ale nemít ho jako záchytné parkoviště pro lidi, kteří dále jedou do jiných měst za prací,“ popsal Kubašta.

V uplynulém volebním období se dále podařilo zrekonstruovat varhany a interiér v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v centru Polné. Do budoucna chtějí lidovci a uskupení Společná pro Polnou opravit také kostel svaté Kateřiny. Problémem je také nedostatek míst v základní škole a školní družině. I s těmito problémy se budou v Polné v příštím volebním období muset zastupitelé popasovat. V jakém složení, ukážou až volby.