Stávající starosta Roman Fabeš stojí v čele Sdružení nezávislých a SNK Evropští demokraté, místostarosta Pavel Komín je lídrem KDU-ČSL. Oba chtějí své posty obhájit.

Další tradiční stranu ODS vede do voleb Vladimír Brtník, vedoucí mezinárodního oddělení na vysoké školy polytechnické Jihlava. V současném zastupitelstvu však není. „Já si myslím, že by to mohla být výhoda. Nejsem spjat s jakýmikoliv vazbami, které by mohly ve městě fungovat,“ řekl. O přízeň voličů se uchází i senátor a současný zastupitel Miloš Vystrčil, je na sedmém místě kandidátky. Komunistická strana Čech a Moravy má v čele důchodce Stanislava Vyvadila.

Koalice dalších dvou stran nese název Společně pro Telč - Piráti a Zelení a lídrem je manažer sasovské biofarmy Jiří Pykal ze Strany zelených. Kromě politických stran se o přízeň voličů bude také letos ucházet i kandidátka s názvem Čas změny. Lídrem je kastelán telčského zámku Bohumil Norek. „Vždy se dá něco změnit k lepšímu. Každý dělá něco dobře a něco špatně. Je třeba dělat více věcí lépe,“ vysvětlil Norek, který dle svých slov o pozici lídra ani nestál, radši by ve vedení viděl mladší kolegy.

Za uplynulé čtyři roky se ve městě v rámci možností udělalo hodně práce. Úspěchem je zahájení výstavby nového Domova pro seniory v Batelovské ulici, ta probíhá ve spolupráci se společností Senior Holding. „Firma se smluvně zavázala nejen vybudovat nový domov za zhruba 130 milionů korun, ale i převzít všechny klienty a zaměstnance z toho stávajícího,“ řekl už dříve starosta.

Krokem správným směrem bylo i zavedení nového systému nakládání s odpady. Město spolu s třinácti okolními obcemi založilo odpadářský svazek a vlastní svozovou firmu. Úspěchem skončila i revitalizace Štěpnického rybníku, bagr zapadlý na začátku prací v netušeném množství bahna navíc přinesl městu značnou popularitu.

Myslelo se i na sportovní vyžití ve městě. Podařilo se vybudovat nový zimní stadion, kostlivcem ve skříni ale je ten starý, pod kterým vedou trubky chlazení.

Místostarosta Pavel Komín je spokojený s prací, která se odvedla při výstavbě nové čtvrti na jižním okraji města. Naopak ho netěší péče o sakrální stavby. „Chtěl bych se v příštím volebním období více věnovat opravám kostelů, pokud budu zvolen. V minulém období jsme provedli pouze opravu střechy kostela svaté Anny,“ vzpomněl.

Nepodařilo se také zachránit bývalý hotel Na Růžku z roku 1903. Iniciativa Nechte Růžek žít nedokázala dostat budovu na seznam památek, nepomohla pak ani petice či protesty. Na místě by měl vyrůst supermarket. „Je to hra peněz a zhovadilost mocných,“ uvedl na dotaz Deníku k demolici lídr komunistů Stanislav Vyvadil a dodal: „Byl to odkaz našich předků, lokalita u nádraží jako celek byla nenávratně zničena.“

Vyvadil také zmínil, že ačkoliv vznikaly cyklostezky, jednu z nich se nepodařilo vybudovat kvůli odporu Zelených a Pirátů. „Požadovali jsme úzkou cestu, nízkonákladové provedení podobné typu singltrek v prvním úseku a v dalším úseku širší variantu mechanicky zpevněného kameniva,“ vysvětlil Pykal s tím, že je nakonec ostatní zastupitelé přehlasovali a původní projekt s asfaltobetonovým povrchem byl schválen. „Nepodařilo se zahájit rekonstrukci sídliště na Markových Humnech, kde čekáme na dotace,“ doplnil další projekt starosta. Neúspěchem skončila i snaha prosadit přenosy z jednání zastupitelstva města.

Budoucí zastupitelstvo by se mělo věnovat parkování, zejména situaci na náměstí je podle ODS třeba systémově vyřešit s pomocí IT technologií a do budoucna i parkovacího domu. Piráti a Zelení pak chtějí v létě náměstí zcela bez aut.

S tím souvisí i nová koncepce cestovního ruchu, který by měl být dle občanských demokratů výhodný pro město i obyvatele.

Čas změny chce zvýšit bezpečnost v Telči, pomohlo by zřízení městské policie. Piráti a Zelení pak ve svém volebním programu zmiňují průhledné hospodaření telčské radnice a transparentní rozhodování s účastí občanů.

Po minulých volbách se do zastupitelstva dostali členové všech osmi kandidujících uskupení. V sedmičlenné radě města pak mělo zástupce pět z nich. Jaký bude stav další čtyři roky se rozhodne již za necelé dva týdny.