Voliči se k urnám v prvních hodinách v Jihlavě hrnuli ve větší míře než před čtyřmi lety, mimo Jihlavu se čekal větší zájem až večer. Volební komise ve škole v Křížové ulici hlásila po dvou hodinách přibližně dvacetiprocentní účast.

„Odhadem zatím přišlo kolem dvaceti procent voličů, což je na první hodiny velice dobrý výsledek. Zájem je vyšší než při volbách v roce 2010," vyhodnotil situaci v pátek krátce po čtvrté hodině odpoledne předseda volební komise v jihlavském okrsku číslo 16 Alois Vašíček. Sám je totiž předsedou komise už podruhé. Jaká bude volební účast ve finále, ale odhadovat nechtěl.
Proč ale lidé chodili už v prvních hodinách voleb, v tom měl Vašíček jasno. „Dneska hrajeme kvalifikační fotbalový zápas proti Turecku, takže lidé chtějí asi rychle odvolit, aby měli na zápas už pokoj," dodal Vašíček.

Ve volebním okrsku na střední škole v Husově ulici v Jihlavě měli po prvních hodinách účast kolem patnácti procent. Ve volební komisi poprvé zasedla také studentka Monika Nápravníková. „Líbí se mi to, zapisuji voliče podle toho, jak chodí. Na starosti mám lidi s příjmením začínajícím písmeny J až M," poznamenala Nápravníková s tím, že se těší na závěrečné sobotní sčítání hlasů. Před čtyřmi lety přišlo v Jihlavě k volbám jen necelých 38 procent voličů.

V Čížově čekala volební komise na 212 voličů, po hodině a půl jich tam mělo odvoleno pětatřicet. „Účast je vyšší než při jiných volbách, počítáme, že se od předešlých komunálních voleb moc lišit nebude," komentovala první poznatky z hlasování předsedkyně čížovské volební komise Jitka Bartáková. V roce 2010 bylo v Čížově u voleb 81 procent voličů.
Také ve Stonařově by se volební účast neměla příliš lišit od té před čtyřmi roky, kdy zde přišlo k volbám 73,4 procenta voličů. Z 850 voličů odvolilo za první tři hodiny něco přes sto. Větší zájem čekaly členky komise ve večerních hodinách.

Zdeněk Zdražil šel ve Stonařově volit s manželkou a dcerou. „Chodíme pravidelně," odmítl spekulaci, že by se na jeho zájmu o volby jakkoliv promítla kandidatura hnutí ANO, které ve Stonařově postavilo samostatnou kandidátku.

V okrese Jihlava, který tvoří 123 měst a obcí, se volby konají ve 122 obcích včetně měst. V Růžené se komunální volby nekonají, neboť tam nebyl potřebný minimální počet kandidátů. Ve 112 obcích je vždy jen jeden volební okrsek, zbývajících 105 volebních okrsků je v pěti městech a dalších největších pěti obcích.

Na Jihlavsku jde do voleb 2 902 kandidátů. Z nich 2 525, tedy 87 procent, není členem žádné politické strany. Nejvíc straníků, a to 96, vyslala do voleb KDU-ČSL. Celkem je členem některé ze čtrnácti kandidujících politických stran 377 kandidátů.

JIŘÍ JÍRA, IVA BÍNOVÁ