Nejenom vlajku, znak nebo volební lístky, ale také svítilnu a baterky ve čtvrtek na sedmapadesát hromádek kupili pracovníci jihlavského magistrátu v tělocvičně radnice. Připravovali totiž potřebné i méně potřebné věci k volbám do krajského zastupitelstva. „Věci nepovinné se připravují ze zkušenosti z minulých let, třeba pro případ výpadku elektrického proudu. Nechybí ani kancelářské potřeby, pytle na odpad nebo toaletní papír," přiblížil čtvrteční přípravy na volby mluvčí radnice Radek Tulis.

Magistrát města Jihlavy zajišťuje průběh voleb v celkem sedmapadesáti volebních okrscích, musí tedy vybavit 57 volebních místností.

Z tělocvičny magistrátu, kde se potřeby shromažďují, si materiály rozebrali zástupci volebních komisí a odnesli si je do volebních místností. V místnostech magistrát zajistil plenty a urny. Nechybí ani přenosné volební schránky, se kterými pracovníci dochází přímo především za imobilními voliči, například do domovů pro seniory.

Pro letošní volby se v Jihlavě změnily adresy několika volebních místností. „Na stránkách města www.jihlava.cz v záložce volby je odkaz na mapu volebních okrsků, kde se po zadání adresy místa trvalého pobytu zobrazí místo, ve kterém volebním okrsku a ve které volební místnosti má občan volit," poradil Tulis. Adresu patřičné volební místnosti volič navíc obdržel do schránky spolu s volebními lístky.

Průběh voleb v Jihlavě zajišťuje přibližně 450 lidí ve volebních komisích, z toho je asi padesát zaměstnanců jihlavského magistrátu.

Ke zpracování údajů z jednotlivých volebních místností poslouží zasedací místnosti Zastupitelstva města Jihlavy, které v pátek pracovníci vybavují výpočetní technikou a odkud se budou informace posunovat k centrálnímu zpracování. Náklady na volby jihlavskému magistrátu proplácí stát, nejvyšší položkou jsou mzdy členů volebních komisí.