Aktuálně se ceny za metr čtvereční stavební parcely na Jihlavsku pohybují v průměru mezi 600 až 1 000 korunami. Jde o parcely, které už jsou kompletně zasíťované, jejich kupci tedy na nich po vyřízení nutných administrativních záležitostí mohou začít stavět.

Některým zájemcům se ovšem ceny pozemků zdají přemrštěné. „Hledáme s přítelkyní už poměrně dlouho nějaký zajímavý pozemek. Ceny se nám ovšem zdají moc velké. Abychom jenom za stavební parcelu, která má tisíc metrů čtverečních, dali v přepočtu skoro jeden milion korun, se nám zdá hodně drahé," uvedl Petr Koubek, který stále nemůže zavadit o pozemek podle svých představ.

Velkou nabídku stavebních parcel mají například v Brtnici. V lokalitě Niva prodali v první etapě od roku 2008 dvacet zasíťovaných parcel a nyní zde připravili dalších 27 parcel. „V prvním kole jsme jich prodali už osm, nyní je tedy vypsáno druhé kolo s 19 pozemky," upřesnil místostarosta Brtnice Pavel Rubeš. Další čtyři pozemky jsou potom v nabídce v místní části Brtnice, v Přísece.

Do poslední chvíle

Minimální kupní cena za metr čtvereční pozemku v Brtnici je 650 korun. Záleží tedy, kdo nabídne více. Lidé se mohou hlásit o jednotlivé parcely až do 11. listopadu.

Ze zkušeností místostarosty vyplývá, že lidé dost často vyčkávají až do poslední chvíle. Zajímá je totiž, jestli už někdo před nimi projevil o danou parcelu zájem. „To není tajná informace, někdo chce jenom tu jednu konkrétní parcelu, proto počká do poslední chvíle, jestli už na ni někdo podal nabídku. Pokud ano, tak ví, že mu cena 651 korun za metr čtvereční stačit nebude, a dá více," připojil postřeh místostarosta Rubeš.

V případě, že totiž o daný konkrétní pozemek nikdo zájem neprojevil, tak dotyčný zvolí cenu co nejnižší. Má totiž prakticky jistotu, že s nikým nebude muset soupeřit.

Kvůli případným spekulantům s pozemky má město Brtnice v kupní smlouvě pojištěnou i dobu, za kterou musí nový dům stát. „Kupující je povinen dokončit stavbu domku v takovém rozsahu, aby ho bylo možné užívat, nejpozději pět let od podpisu kupní smlouvy," stojí v pravidlech prodeje v Brtnici.

V případě, že se kupujícímu tuto podmínku nepodaří splnit, vystavuje se hrozbě sankce. Ta je v prvním roce 50 tisíc korun, další roky 20 tisíc korun.

Stejně jako v Brtnici se v posledních letech snaží nabídnout nové parcely pro bydlení také radnice v Třešti. V roce 2013 připravila v ulici K Valše na výpadovce na Hodice celkem třináct parcel řadových domků a dvě parcely pro rodinný domek.

Řadovky netáhnou

Zatímco parcely pro rodinné domy byly ihned vyprodány, parcely pro řadové domy tolik lákavé pro lidi nejsou. „V současné chvíli jsou volné ještě tři nebo čtyři parcely pro řadové domy," uvedl Pavel Soutor z třešťského odboru rozvoje a správy majetku města.

V současné chvíli už v nové lokalitě několik řadovek roste, některé jsou před celkovým dokončením. Zde zájemci pořídí zasíťovaný pozemek o velikosti přibližně 300 metrů čtverečních za 302 500 korun. V přepočtu jde tedy o tisíc korun na jeden metr čtvereční.

Vzhled řadových domů se řídí schválenou projektovou dokumentací. Domy jsou třípodlažní s plochou střechou a předsazenou garáží. Nový majitel musí stejně jako v Brtnici domek zkolaudovat do pěti let od podpisu kupní smlouvy.

Téměř čtyřicet nových pozemků pro rodinné bydlení nabízí také v Batelově v lokalitě Za tratí. Jde o 39 pozemků o rozloze od 800 do 1 500 metrů čtverečních, které se budou prodávat ve dvou etapách. Pozemky budou mít kompletní inženýrské sítě, které ovšem budou zrealizovány až poté, co se prodají dvě třetiny pozemků. Cena za metr čtvereční je stanovena na 850 korun.

Krajské město Jihlava samo cíleně pozemky pro rodinnou výstavbu nepřipravuje. Tuto činnost nechává na developerech, kteří skupují pozemky od různých vlastníků, zasíťují je a poté prodávají. „Město může v současné chvíli nabídnout zhruba deset až dvanáct parcel. Jedna je nyní k dispozici v městské části ve Zborné, dále v Dělnické ulici a osm parcel je v městské části Vysoká," okomentoval situaci v Jihlavě mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.