Letní atrakce o desítky korun zdražil Vodní ráj v Jihlavě. „V průměru je to o osmdesát korun víc ve srovnání s loňskem,“ upřesnil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které mají areál na starost. Vodní ráj však aktuálně nabízí návštěvníkům několik druhů výhodného vstupného. Pro rodinu, studenty, seniory, skupiny i jednotlivce. „Obecně osoba nad 140 centimetrů zaplatí celodenní vstupné 130 korun,“ upozornil mluvčí Málek na nový ceník. Vodní ráj nabízí i propracovaný systém abonentních vstupenek se slevami a rodinné vstupné.

Přírodní koupaliště Malviny Třešť.
Tobogany vymění za lom a rybník: proklikejte si ceny koupališť na Vysočině

Vstupné na koupaliště
(dospělý/den)

* Vodní ráj Jihlava: 130 korun
* Přibyslav: 80 korun
* Havlíčkův Brod: 95 korun
* Moravské Budějovice: 120 korun
* Luka nad Jihlavou: 80 korun
* Žabák Humpolec: 80 korun
* Malvíny Třešť: 70 korun
* Kamenice nad Lipou: přírodní areál, vstup zdarma
* Bystřice nad Pernštejnem: 80 korun
* Velké Meziříčí: 70 korun

Zdroj: Ceníky koupališť

Zvýšit vstupné museli i v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, kde otevřeli koupaliště dokonce už v květnu. Zdražili v průměru o deset korun. Před covidem dospělý zaplatil sedmdesát korun, letos je to osmdesát korun. „Zvýšení cen jsme vyrovnali zvýhodněným vstupným, když návštěvník přijde na koupaliště častěji, třeba desetkrát za sebou,“ doplnila Hana Mikulincová z přibyslavských technických služeb.

Letní koupaliště Havlíčkův Brod mají na starost technické služby města. Po rekonstrukci za čtyřicet milionů korun se koupaliště dočkalo dokonce van z nerezu. Dospělý zaplatí v Havlíčkově Brodě za celý den pětadevadesát korun. Kdyby chtěl návštěvník ušetřit, může se přijít vykoupat v době od pěti hodin odpoledne za pětačtyřicet korun. Koupaliště nabízí i rodinné vstupné a speciální ceník pro abonenty. Hromadné vstupné je ale jen pro školy.

Karel Domkář z Havlíčkova Brodu má už jasno. „Víc než dvě stovky za den pro rodinu s dětmi je moc. Počítejte si občerstvení. Dítěti těžko vysvětlíte, že si nemůže jít koupit něco na zub, když to vidí u ostatních. Nejlepší je jít se vykoupat k rybníku do přírody,“ prohlásil. U obyvatel Brodu je oblíbený hlavně rybník Cihlář nebo rybník Řeka u Krucemburku.

Vstupné zvýšili letos i na letním koupališti v Moravských Budějovicích. Dospělý platí 120 korun za den. „Museli jsme zdražit o třicet procent. Rostou ceny energií,“ vysvětlila ředitelka areálu Miroslava Bendová. Provozovatel však nabídl návštěvníkům různé výhody. Třeba na dopoledne o celou polovinu levnější vstup, stejně tak se vyplatí přijít na koupaliště večer od pěti hodin. Ale kdo se jde koupat jen dopoledne, musí složit na pokladně zálohu na celodenní vstup, kterou mu při odchodu vrátí. „Chceme zabránit, aby někdo dopolední vstupné nevyužíval,“ vysvětlila ředitelka.

Zdražovat v kempu za ubytování museli asi o patnáct procent. V restauracích asi o dvacet.
Lidé jezdí do kempu Sykovec jako v předešlých letech, šetří hlavně na snídaních

Koupaliště v Lukách nad Jihlavou provozuje městys. Ten také nedávno schválil nový ceník. Rozhodla o něm rada městyse. Podle informací Deníku zaplatí dospělý za celodenní vstup osmdesát korun, děti pětačtyřicet. Stejně tolik stojí vstup pro dospělého, když se přijde vykoupat od šesti do osmi večer.

Ne všude však přistoupili ke zdražování. Příjemnou výjimkou pro návštěvníky je koupaliště Žabák Humpolec. „Zhruba před rokem jsme vstupné už jednou zvedali, tak jsme letos zůstali na původním ceníku,“ upřesnil Jan Vaněček, vedoucí sportoviště z Technických služeb města Humpolec.