„Na prvním prohlídkovém okruhu s renesančními sály dojde o navýšení základního vstupného o deset korun, bude stát 160 korun. Na druhém prohlídkovém okruhu půjde o navýšení základního vstupného o dvacet korun, vstupenka vyjde na 120 korun. Zároveň budou ale budou na vstupném zvýhodněné rodiny i s jedním dítětem, to je novinka," řekl kastelán Bohumil Norek. Více lidé zaplatí i za vstup do objektu. Místo deseti korun budou muset dát dvacku. Těm, kteří půjdou na prohlídku zámku, se tato částka vrátí.

Zámek se chystá na rozsáhlou rekonstrukci, která začne až v podzimních měsících. Kromě zavřené galerie bude památka přístupná tak, jak je obvyklé. Chybět nebudou ani tradiční kulturní akce, jako je velikonoční jarmark, řemeslné trhy, pohádková neděle, prohlídky v podání žáků základních škol, koncerty v rámci festivalu Prázdniny v Telči. Velkým lákadlem bude červnový koncert Michala Davida v zámeckém parku. Letos se nepočítá s nočními a dětskými prohlídkami.

A jak bude vypadat rok 2020? „To už bude omezení provozu větší. Počítá se s tím, že otevřena bude trasa s bytem posledního majitele zámku. Uzavřít zámek zcela nejde, to by nemělo na město dobrý dopad," dodal kastelán. V místě, kde bylo Muzeum Vysočiny Jihlava, vzniknou nové expozice. Novinkou bude i turistické centrum. Pracovat se bude také na restaurování sgrafit, nábytku a dalšího mobiliáře. Akce potrvá do roku 2022. Proměnu telčského zámku lidé uvidí v roce 2023.