Mezi historickými motorkami procházel s rodinou Libor Barák z Hubenova a se zájmem si je prohlíželi. „Zavzpomínal jsem na své mládí, kdy jsem jezdil na pionýrech a kozích dechách, jak se tomu dříve říkalo,“ usmál se. Přijel jste tedy hlavně kvůli motorkám? „Chtěl jsem vidět všechno, byla tady spousta zemědělské techniky, stará auta,“ reagoval. Návštěvníků přišlo několik stovek. Mohli si dát občerstvení, pro ty nejmenší byl k dispozici vedle dětského hřiště i stylový skákací hrad.

Auta a motorky zaplnily plochu za obecním úřadem, spolu se zemědělskou technikou byly i na vedlejší louce před hasičárnou. V jednu chvíli se zdálo, že už nebude kde zaparkovat další. „Mezi desátou a jedenáctou dopoledne jich tu bylo nejvíce,“ zhodnotil za pořadatele Dominik Blažek. Na organizaci akce se přitom podílelo podstatně více lidí. Těmi hlavními byl ještě Ondřej Vosmek, Tomáš Mutl a Petr Jeřábek.

Street Food Festival v Pelhřimově nabídl bohatý mix chutí. Navštívily ho stovky lidí.
Krevety, hmyz i makronky. Pelhřimov lákal milovníky světových chutí, podívejte

Ze sto padesáti strojů jich mohla být čtvrtina až třetina domácích. Šimanov je na hranici Jihlavska a Pelhřimovska, auta se tak sjela zejména z těchto dvou okresů. Pořadatelé ale evidují i účastníky z větší vzdálenosti. Třeba ze středních Čech.

Součástí akce bylo i ocenění nejhezčího traktoru, auta, motorky a nákladního auta. „Za traktory vyhrál Petr Hájek, majitel Traktoru Svoboda. Pak tady byla auta. To dostala aerovka z třicátých let a vlastník Jarda Zvolánek. Motorku měl pan Indra čézetu rikšu a nejhezčí náklaďák byl starý unimog od Vlasty Kubína,“ vyjmenoval Dominik Blažek.

Slovanská epopej Alfonse Muchy je v Pelhřimově. Jedná se ale o zmenšeninu kolekce obrazů.
Obří medvěd i malá Slovanská epopej. Muzeum rekordů v Pelhřimově láká na extrémy

Setkání se konalo za ideálního počasí, bylo příjemné teplo. Vrcholem potom bylo, když se v půl jedné vydala auta na spanilou jízdu. Zhruba osmnáct kilometrů dlouhý okruh je provedl přes Zbilidy, Ústí a Branišov zpět do Šimanova. Kolona osobních aut, motorek a traktorů tak potěšila i obyvatele okolních obcích. Takový lehký závan historie má totiž rád snad každý.