Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vydry říční způsobují velké škody na Jihlavsku i letos

Jihlavsko - Za první pololetí letošního roku byla rybáři uplatněna škoda na rybách za 667 tisíc korun.

31.7.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Archiv

Až desetitisícové škody způsobují rybářům na Jihlavsku vydry říční. Tyto státem chráněné šelmy obývají potoky, řeky a rybníky v čím dál větším počtu a nutno říct, že se jim na Vysočině zalíbilo. I na Jihlavsku se za několik posledních let snížily stavy některých druhů ryb téměř na desetinu.

Za první pololetí letošního roku byla rybáři uplatněna škoda na rybách způsobená vydrou říční ve výši 667 052 korun. Náhradu škody vyplatil Kraj Vysočina všem 22 žadatelům, ať už fyzickým osobám, nebo jednotlivým rybářstvím.

Od roku 2003 požádalo v kraji o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy už 724 subjektů v celkové výši přesahující 27 milionů korun.

Jenže podle rybářů na Jihlavsku je problém, že Kraj Vysočina nehradí škody způsobené v revírech, tedy v potocích, na řekách a sportovních nádržích. „A to, co nám kraj zaplatí, neodpovídá skutečné výši škod. Podle mého názoru by se měla tato legislativa změnit. Některým řekám už můžeme říkat přímo vydří řeky," řekl dlouholetý rybář Jaroslav Kořínek.

Kromě náhrad škod na rybách způsobených vydrou říční bylo dříve možné žádat i náhradu škod způsobených kormoránem velkým. Ten však byl k 1. dubnu loňského roku vyřazen ze seznamu zvláště chráněných druhů, a proto již náhradu škody jím způsobenou nelze poskytnout.

Přes vyškrtnutí ze seznamu je však kormorán stále chráněn stejně jako všechny ostatní běžné druhy ptáků v Česku i v celé Evropské unii. „Na lov a plašení kormoránů bude i na-dále třeba povolení orgánu ochrany přírody," upozornila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

„Na území Kraje Vysočina byly dosud uplatňovány kromě škod na rybách i škody způsobené bobrem evropským na nesklizených plodinách. Stalo se tak zatím pouze v jednom případě v roce 2011," řekl Zdeněk Chlád, radní kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Zatím nejvíc kraj vyplatil na náhradách v roce 2010, kdy v seznamu zvláště chráněných živočichů ještě figuroval kormorán. Rybáři z Vysočiny tehdy získali více než 3,1 milionu korun.

DANA KŘÍŽKOVÁ + ČTK

Autor: Redakce, ČTK

31.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lucinka s bedlou, kterou tento týden u Hodic našel její děda Láďa.
3

Našli jste plné koše hub nebo ukázkové hřiby? Pochlubte se ostatním!

Ilustrační foto.

K soudu šli znovu „klauni“ i násilník, který dával rány. Odvolávali se zbytečně

Hrál si na podnikatele a nabízel lidem kotle

Jihlavsko – Jednapadesátiletý muž z Českobudějovicka se tvářil jako podnikatel a nabízel lidem dodání plynového kotle. Nový kotel si od něj objednal i jeden muž z Jihlavska. Dal mu zálohu, ale svého kotle se nedočkal. Podvodníkovi teď hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, protože se trestné činnosti nedopustil poprvé.

Zápas v Poličce rozhodovaly nájezdy

Polička – Hokejbalisté SK Jihlava dál drží druhé místo v I. lize. A to i přesto, že o víkendu brali jen bod za porážku po samostatných nájezdech. Tu jim připravil nepříjemný celek Poličky.

Na záchytce lidé pobudou tři hodiny nebo i celý den

Jihlava – Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě v letošním roce poskytla azyl osmdesátiletému seniorovi i šestnáctiletému mladíkovi. Jde o nejstaršího a nejmladšího zachyceného opilce mezi téměř osmi sty lidmi, kteří byli od začátku roku na takzvané záchytce ubytovaní.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení