A co se na festivalu stalo? Nafukovací stan, v němž bylo jedno z podií, se během sobotního večera po náporu deště a výpadku elektřiny zhroutil. Podle vyjádření organizátorů se však pouze prohnul. Na místě však vznikla panika, která situaci zkomplikovala.

Akce ve stanu, který se těsně po půlnoci na neděli začal hroutit. | Video: poskytla Linda H.

Letošní ročník Vysočina festu byl v sobotu ukončen dříve. Jeden z nafukovacích stanů, ve kterém bylo menší podium, se po půlnoci ze soboty na neděli výrazně prohnul pod náporem dešťové vody. K celé situaci se dnes vyjádřili organizátoři, kteří se omluvili také za pozdní reakci. Vše začalo krátkodobým výpadkem elektrické energie, i když byl stan napájen záložním zdrojem. Tím došlo k prohnutí střechy stanu. „Vlivem přívalového deště se v jednom místě na střeše stanu vytvořila velká kapsa, která se začala naplňovat vodou. Náš servisní tým okamžitě nahodil oba ventilátory a pokles stanu se zastavil, stan se ale nevrátil do původní pozice. Tímto tedy popíráme informace z médií, že došlo k zřícení stanu," informovali ve svém prohlášení organizátoři Vysočina Festu. Celou situaci podle nich zkomplikovala také nezodpovědnost těch, kteří se na místo vraceli, aby si celou situaci natočili.

„Evakuace probíhala koordinovaně se složkami IZS. Bohužel ne všichni návštěvníci uposlechli výzev k evakuaci a stále se vraceli do prostoru, často jen točit videa. Roli sehrála situace s přívalovým deštěm, kdy proti lidem opouštějícím stan se hrnuli lidé, kteří se ve stanu chtěli před deštěm schovat,“ popsali situaci organizátoři Vysočina Festu ze svého pohledu. Zde podle nich vznikla panika, která situaci ovlivnila nejvíce.

Právě kvůli panice a zmatku, který na místě vzniknul, se několik lidí zranilo. „Těsně po události jsme v nemocnici přijali sedmnáct pacientů. Potom v průběhu nedělního odpoledne a podvečera dalších sedmnáct,“ sdělila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová. Většina pacientů do nemocnice přišla s lehčím zraněním, jako jsou pohmožděniny.

„Několik z nich však mělo těžší zranění. Dva dospělí jsou v tuto chvíli stále na jednotce intenzivní péče, ale pravděpodobně budou během dneška přesunuti na standardní oddělení,“ dodala v pondělí dopoledne Zachrlová. Stejně tak na jednotce intenzivní péče zůstává jeden dětský pacient. Odpoledne se situace změnila, v jihlavské nemocnici zůstali v pondělí odpoledne ležet už pouze tři zranění z festivalu. Číslo zraněných ale i tak nemusí být konečné. Někteří z návštěvníků Vysočina festu nebyli z Jihlavy, a tak mohli navštívit i jiné zdravotnické zařízení, než je Nemocnice Jihlava.

Policie v tuto chvíli celou událost prověřuje. „Zjišťujeme, jestli se někdo nedopustil pochybení a neohrozil větší počet lidí tím, že něco zanedbal,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková. Zatím není jasné, kdy bude celé prověřování dokončeno. „V prvotní fázi se muselo místo ohledat, pak musíme zjistit všechny souvislosti a vyslechnout poškozené i svědky,“ doplňuje Čírtková.