Do mateřské školy v Přibyslavi nastoupily tři ukrajinské děti. „Měly doklad, že jsou očkované, jak to žádá zákon. Jeden chlapec mladší pěti let už dochází na očkování. Takže až ho ukončí, budeme ho moci přijmout,“ řekla ředitelka Martina Maloušková.

Soukromá mateřská škola Světýlko v Třebíči přijala podle jednatelky Evy Bobkové jedno dítě z Ukrajiny. „Mělo potvrzení už z domova, že je očkované. Bylo také u našeho pediatra a má potřebná potvrzení,“ informovala jednatelka školky Eva Bobková.

Holčiček v princeznovských šatech bylo na karnevalu nepřeberně.
Elsa, Anna i Olaf. Ledové království v Třebíči navštívily stovky dětí, podívejte

Podle mluvčí krajské hygieny Jany Böhmové z Jihlavy je u nás povinné očkování dětí proti dávivému kašli, přenosné dětské obrně, příušnicím, spalničkám, tetanu, záškrtu, zarděnkám, infekci vyvolané Haemophilem influenzae a virové žloutence typu B. „V některých případech i proti tuberkulóze,“ dodala.

Podle Böhmové i na Ukrajině platí povinné očkování. „Pravidla platí pro všechny. Že je dítě, které přichází do Česka, řádně naočkované, by měli jeho rodiče doložit očkovacím průkazem. V případě, že průkaz při útěku s sebou nevzali a nemohou očkování prokázat, k dítěti se přistupuje jako k neočkovanému,“ upřesnila.

Málo doktorů

Očkování musejí ukrajinské děti absolvovat u pediatrů. Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ireny Hülleové dětských lékařů ubývá. Stárnou, zavřeli ordinace. Dětských praktiků jsou nyní v terénu v celé republice necelé dva tisíce. V nemocnicích něco přes tisíc.

Dětského lékaře pro dítě a stomatologa pro sebe hledala na Havlíčkobrodsku například Jana Ševčíková, která se sem přistěhovala z Hradce Králové. Po zkušenostech Deníku řekla: „Dětským doktorem to nekončí. Ty děti a jejich rodiče budou potřebovat i zubaře. Netuším, kdo tohle zvládne."

Maximální pomoc nabízí Ukrajincům dětský lékař David Komárek ze Ždírce nad Doubravou. „Ošetřit nebo očkovat potřebují u nás desítky dětí. Zatím to zvládáme,“ řekl. 

Evidence malých pacientů dětské lékařky Jitky Houšťkové z Pelhřimova se rozrostla skoro o padesát ukrajinských dětí. „Je to náročné. Máme velký obvod. Dětských lékařů je málo u nás i v sousedním Jihlavsku. Snažíme se dětem z Ukrajiny vyhovět. Kdybychom nápor nezvládali, pomůže nám nemocnice,“ sdělila lékařka. Zatím v její ordinaci nikdo z dětí uprchlíků povinné očkování nepotřeboval.

Povinné očkování dětí v mateřské škole
Určuje ho zákon o veřejném zdraví. Rodič musí doložit mateřské škole, že se jeho dítě podrobilo očkování, nebo má doklad o tom, že je proti nákaze imunní, případně že se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Školský zákon zavedl povinné předškolní vzdělávání pro děti od pěti let. Děti, které do školky nastoupí v pěti letech v rámci povinného předškolního vzdělávání, doklad o očkování předkládat nemusí.
Zdroj: Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina

Podle informací Kraje Vysočina neexistuje zatím žádná přesná evidence dětí z Ukrajiny ve věku, kdy by měly do mateřské školy nastoupit. „Takovou statistiku nevedeme, tuto chvíli nás k tomu nic neopravňuje. Přibližná čísla není schopen říci v tuto chvíli nikdo už i proto, že čísla potenciálních školáčků porostou,“ sdělila mluvčí kraje Jitka Svatošová s tím, že čísla přijatých ukrajinských dětí jsou schopni komentovat nyní pouze zřizovatelé mateřských škol.