Je pondělní dopoledne a u hodické hasičárny na návsi je rušno. Účastníci druhého ročníku silvestrovského výstupu na Jelení horu si na mapce prohlížejí trasu a po malé chvilce vyrážejí. Cíl výšlapu je čeká asi čtyři kilometry za vesnicí na kopci, kde před několika lety nechali místní dobrovolní hasiči postavit dřevěnou sochu jelena.

Trasa není moc náročná, zvládnou ji malé děti i senioři. Na vrchol Jelení hory neboli Jelenice se dá svižným tempem dojít ani ne za hodinku. Nejvíce zabrat dá až poslední stoupání do prudkého kopce. Tam už na účastníky čeká nejen dřevěný jelen, ale i odměna v podobě občerstvení. Podává se třeba teplý čaj a čočková polévka, zájemci si mohou opéct buřty nebo klobásy nebo koupit pivo. Na památku lidé dostanou kartičku s razítkem.

Silvestrovský výstup za jelenem si nenechala ujít ani Jana Trnková z Řídelova. „Každý rok chodím na Javořici, letos už se mi tam nechtělo, protože na Javořici chodí strašně moc lidí a je to celé pořád dokola. V Hodicích pracuji, tak jsem se chtěla podívat tady po okolí. Výšlap se mi líbil," řekla Trnková. Kdo má ještě dost sil, může z kopce sejít na vyhlídku, ze které je vidět Javořice, hrad Roštejn, Hodice i nedaleká Třešť.

S myšlenkou uspořádat silvestrovský pochod na Jelenici přišli předminulý rok místní dobrovolní hasiči. „Mirek Tesař nadhodil, že není potřeba chodit někam daleko, na Javořici a podobně, že je dobré poznat i okolí vesnice, kde žijeme. Kopec se sochou jelena je pro výšlap ideální. Účast je tentokrát ještě větší než při prvním ročníku, určitě přišlo přes dvě stě lidí," řekl za pořadatele Jiří Holoubek s tím, že přesné záznamy o počtu účastníků zatím nevedou, což by chtěli v dalším ročníku pochodu napravit. „Nejsou tu jenom lidé z Hodic, Třeště a okolních vesnic. Přijeli za námi i lidé z Telče a Dačic. Zájem lidí nás těší a je i takovou malou odměnou," doplnil Holoubek. Ten se netají tím, že by chtěl výšlap na Jelenici uspořádat i v červnu. Jestli se nápad ujme, to se teprve uvidí.

Výšlap na Jelení horu pořádají hasiči ve spolupráci s obecním úřadem.

ZUZANA MUSILOVÁ