Oslavu zahájila Vysočanka s moderátorkou a zpěvačkou Sylvou Gráfovou-Maršovou, která přivítala všechny přítomné a hosty, starostku města Brtnice Miroslavu Švaříčkovou, textaře Jaroslava Hájka z Kaliště pod Javořicí, a také všechny muzikanty, kteří v minulosti s Vysočankou hráli. Pohovořila také o činnosti kapely od jejího vzniku až po současnost. Prostor k vyjádření dostal také zakladatel Vysočanky Jiří Vorlíček st. Starostka Miroslava Švaříčková pak předala kapele krásný velký dort s památeční 40. Od Jaroslava Hájka tentokrát nebyl jeho výpěstek med, ale vynikající portské víno z Portugalska.

Vysočanka ve svém vystoupení zahrála i několik písniček od tohoto autora, například Brtnickou polku nebo polku Dětský svět, kterou bravurně s kapelou zazpíval syn kapelníka, nedávno devítiletý Jan Vorlíček. Ten jde ve stopách svých předků, a nejenže zpívá a tancuje, ale chodí do ZUŠ, kde se učí hře na trumpetu.

Vzpomínkou na léta minulá předvedla Vysočanka i tehdejší oblečení a dřevěné notové pulty. Součástí této vzpomínky byla u vchodu do sálu výstava fotografií a novinových článků, které zachytily činnost kapely od jejího vzniku až po současnost. Na léta minulá vzpomněla i bývalá zpěvačka Marta Smolíková, která si tu zazpívala spolu se svým manželem Josefem. Dalšími ve zpěvu jsou tradiční zpěváci Marcela Láníková a Jiří Chládek. Zvukařem kapely je otec tubisty Jana Čápa –Jiří Čáp.

V další části oslav zahrála Vysočinka z Humpolce, kterou doplnila svým zpěvem Dana Bezstarostová a Ondřej Kolčava. Zvukařem Vysočinky zde byl Ondřej Váňa. Vysočinka byla jistě dobrou volbou pro tuto oslavu, neboť zde zahrála po mnoha letech a její přítomnost nalákala mnoho fandů.

Tímto bych chtěl všem, kteří se na akci podíleli, poděkovat za krásný, a to nejen hudební zážitek.

Budeme se těšit na další vystoupení Vysočanky v Brtnici o pouti v neděli dne 2. září 2018, kdy vystoupí společně se Šohajkou Vojtěcha Ducháčka. I zde bude možnost využití velkého tanečního parketu.

Karel Novotný