Vysočinští hasiči, zdravotníci a hygienici společně trénovali zásah u pacienta s vysoce nakažlivou nemocí. “Podle plánovaného scénáře přišel do ordinace praktického lékaře pacient, který se vrátil z exotické dovolené a trpí vysokými horečkami. Po vyšetření volá lékař přes operační středisko hasičů krajské hygieniky,” popsala důvod fiktivního výjezdu mluvčí hasičů z Vysočiny Petra Musilová. Trénink se uskutečnil v pondělí a trval skoro tři hodiny.

Nález mrtvé kočky.
Sériový vrah koček: ve vsi na Vysočině se lidé bojí, že přijdou o své mazlíčky

Nakaženého muže hasiči ve speciálním transportním izolačním prostředku naložili do sanitky a fiktivně převezli do Fakultní nemocnice Bulovka. Tam si pacienta převzali pracovníci Národního centra pro izolaci a léčbu vysoce nebezpečných nákaz.

Zasahující hasiči i zdravotníci absolvovali celý výcvik v ochranných oblecích a filtračních maskách. Dekontaminačním stanovištěm pak musel projít každý, kdo přišel s nakaženým pacientem do styku.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce

Výcvik prověřil komunikaci mezi zasahujícími týmy a postupy při mimořádné události.

“Procvičovat tyto činnosti je velmi důležité, protože jakékoli pochybení při zásahu u vysoce nakažlivé nemoci může být fatální,” dodala mluvčí.