Obec Třeštice patří mezi nejmenší obce kraje Vysočina. Nachází se v jižní části Českomoravské vrchoviny, nedaleko nejvyššího vrcholu Javořice. Nežije tady ani dvě stě lidí. V soutěžích o titul Vesnice roku ale není žádným nováčkem. Před třemi lety získala v soutěži oranžovou stuhu za spolupráci s místními zemědělci a k tomu finanční odměnu milion korun.

Před dvěma lety Evropský region Dunaj-Vltava (ERDV) uspořádal pod vedením Jihočeského kraje v roce 2020 již druhý ročník soutěže „Vesnice ERDV 2020“. V rámci soutěže se představují nejlepší obce na území regionu. Kraj Vysočina v roce 2020 reprezentovala právě obec Třeštice. Získala tehdy cenu Malá obec s dlouhou tradicí, službami pro mladé lidi a dobrou spoluprací s podnikateli. Obec Třeštice, podobně jako rakouská Großschönau, se může pyšnit rostoucím počtem obyvatel, z nichž vysoký podíl tvoří mladí. „Obec pravidelně reprezentuje náš kraj v různých soutěžích a je mimo jiné držitelkou ocenění Oranžová stuha České republiky roku 2019," řekla tehdy Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj.

Finále soutěže Vesnice roku 2022 se konalo na Jarmarku venkova v Luhačovicích. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2022, Kostelní Lhota ze Středočeského kraje, převzal cenu přímo od místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. „Druhé místo obsadila obec Třeštice z kraje Vysočina. Na třetím místě se umístila a pomyslné stupně vítězů tak uzavřela Poniklá z Libereckého kraje. V kategorii Cena veřejnosti, kdy o vítězi rozhodovali občané svým hlasováním, zvítězila obec Třeštice z kraje Vysočina,“ informovala Veronika Hešíková z ministerstva pro místní rozvoj.

Do letošního 26. ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo celkem 176 obcí. Nejvíce přihlášených bylo z Jihomoravského kraje (20). Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2022 získá finanční odměnu formou dotace ve výši až 2,6 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj.