Ve čtvrtek v Jihlavě v areálu letního kina vypukne první ročník největšího multižánrového festivalu na Vysočině s názvem Vysočina fest. Festival však nebude jen o hvězdách, jako je Tomáš Klus nebo kapela Kryštof. Hlavní hudební program obohatí otevřené dílny, které budou formou různých workshopů probíhat po celý čtvrtek hned na pěti místech v Jihlavě.

Dílny pro letošní ročník Vysočina festu navrhoval promotér Vítězslav Schrek z jihlavské AlternativaPro. „Chtěl jsem, aby se v rámci Vysočina festu otevřelo lidem umění a kumšt, které Jihlavu reprezentují, mají úspěchy, tradici, své příznivce a zázemí. Zároveň jsme se snažili udělat nabídku pro zájemce a návštěvníky co nejatraktivnější," přiblížil dílny Schrek. Jako první se v kině Dukla představí filmová dílna pod taktovkou JSAF, organizátora Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Svůj workshop představí zájemcům o film dokumentarista Vít Klusák, známý především filmem Český sen a nebo svým loňským snímkem Svoboda pro Smetanu, a jihlavský performer a pedagog Matěj Kolář se svou animátorskou dílnou.

Sokolovnu v Tyršově ulici ovládne akrobatický rokenrol v režii trenérů a tanečníků předního českého rokenrolového klubu KOLBDANCE. „O své zkušenosti a zážitky jak z dob své vrcholové kariéry, tak ze současného trenérského života se přijedou podělit několikanásobní mistři světa Roman a Kateřina Kolbovi. O ukázky párové akrobacie se postarají například úřadující mistři České republiky Lukáš Fürst s Alžbětou Slámovou. V programu dílny nebudou chybět ani atraktivní dívčí formace pod vedením vicemistryň světa," informoval o dílně rokenrolu Schrek.

Divadelní dílna je připravena pro zájemce v divadle DIOD. Ta nabídne pozemní i závěsnou akrobacii na šálách a hrazdě, žonglování anebo třeba kurz loutky. O program se postarají Eliška Brtnická z Cirkusu Mlejn a Kateřina Molčíková. Pozvání DIODu přijala i členka činohry Městského divadla v Brně Lucie Zedníčková, která bude přítomna v průběhu celého programu dílny.

Poslední umělecká dílna nabídne workshop zaměřený na jazzovou muziku. O program v Radniční restauraci se postarají přední slovenský jazzman Peter Lipa a další muzikanti, brněnský saxofonista Radim Hanousek a baskytarista Michael Krásný z kapely Quattro formagi.

„Organizátoři z AlternativaPro i všichni účinkující a lektoři uměleckých dílen zvou zájemce a návštěvníky k bezplatné návštěvě workshopů a k nahlédnutí do jejich zákulisí. Všechny dílny nabízí návštěvníkům aktivní zapojení, osahání si a vyzkoušení čehokoli, co můžete v oblasti filmu, divadla, tance i muziky zažít," láká Schrek.

Umělecké dílny doplňuje dílna pivovarská, která se odehraje na nádvoří Pivovaru Jihlava. Tam budou mít zájemci možnost pod vedením zkušených sládků uvařit várku poctivého a tradičního českého piva. Pivovar má připravené komentované prohlídky spojené s ochutnávkou piv.