„Vlivem dešťových srážek dochází také ke zvyšování průtoků ve vodních tocích na Vysočině, jako je například Oslava, Svratka a Jihlava,“ doplnil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Na Vysočině signalizuje první stupeň povodňové aktivity stanice Dalečín pro řeku Svratka na Žďársku stejně jako stanice Sázava. První stupeň hlásí dále stanice Dvorce a Bransouze u řeky Jihlavy. Informace o aktuálním stavu najdou zájemci zde.

Během dne má dle předpovědi ještě pršet. „Dojde také k odtávání sněhu. Nárůst průtoků bude pokračovat s dosažením prvního stupně, na některých místech nelze vyloučit dosažení druhého,“ zdůraznil Chmelař.

Připomněl, že zimní povodně přinášejí větší komplikace než jarní nebo letní. „Půda může být promrzlá, voda se nevsakuje, chybí vegetace. Znamená to, že přírodě blízká protipovodňová opatření v těchto situacích ztrácejí efektivitu. Proto je důležité správně manipulovat na vodních nádržích a pokračovat v přípravě technických opatření,“ dodal Chmelař.

V současné době definuje platný český vodní zákon tři možné stupně povodňové aktivity. První stupeň je stavem bdělosti, druhý znamená pohotovost, zatímco třetí stupeň je již stavem ohrožení.

Hasiče přitom uplynulé hodiny na Štědrý den zaměstnává zvláště odčerpávání vody ze zatopených sklepů. Například na Vysočině takto zasahovali mezi devátou a jedenáctou hodinou v jedenácti případech. „Zasahovali jsme mimo jiné i v ulici Žižkova v Žirovnici, v Hříběcím na Pelhřimovsku nebo v Puklicích a Batelově na Jihlavsku,“ potvrdila mluvčí hasičů Petra Musilová.

Od jedenácté do patnácté hodiny pak v kraji odčerpávali vodu ze sklepů šestkrát. Zasahovali například v ulici Mlýnská v Lukách nad Jihlavou, Myslově nebo v Dolní Březince.

„Za sobotu spadlo na stanici Českého hydrometeorologického ústavu v Jihlavě-Hruškových Dvorech celkem 36,2 milimetrů srážek, osm centimetrů nového sněhu a celkem bylo k dnešnímu dni čtrnáct centimetrů sněhu,“ upozornil v neděli odpoledne dobrovolný pozorovatel počasí v Jihlavě Peter Janoušek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tomáš Ouředníček se může o Vánocích najíst, pořadatelé Dakaru mu radí přibrat

Tomáš Ouředníček se chystá na další Rally Dakar. | Video: se souhlasem Tomáš Ouředníčka