Malá huť v Dobroníně vypadá, jak by se tam zastavil čas. I v dnešní přetechnizované době tam vyrábí sklo stejně jako to bylo běžné v pátém, šestém století. „Občas nad tím zůstává rozum stát, co dokázali lidé vymyslet,“ podotkl František Novák, který repliky historického skla z druhého až osmnáctého století prodává do muzeí po celé Evropě.

Nejen on se zapojí do programu Vysočiny sklářské. Sklářské hutě i menší dílny si letos mohou zájemci prohlédnout na Světelsku, Jihlavsku i Žďársku. „Kraj Vysočina je druhou nejdůležitější sklářskou oblastí v České republice. Přitom nad jiné vyniká pestrostí sklářské produkce, která jde do celého světa,“ řekla náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Jana Fischerová (ODS). Připomněla, že vedle užitkového skla z Vysočiny pochází i některé šperky z Tiffany vitráží.

Na letošní rok je nachystaná řada akcí, mezi ty nejzajímavější bude patřit hra Vysočinou za skleněnkou pro rodiny s dětmi nebo tematická výstava na hradě v Ledči nad Sázavou. Zajímavé jsou i propagační materiály – vedle foukaných perel ze skla je to pivo. Osmistupňová Kamenická sklářská je z Kamenice nad Lipou. „Pivo a skláři, to k sobě vždycky šlo dohromady,“ uvedl ředitel Vysočina Tourism Tomáš Čihák.