To je obrat! Není to tak dávno, kdy každé chybějící jméno ze základní sestavy FC Vysočina vzbuzovalo obavy, jak „to" dopadne. Momentálně však v jihlavském klubu řeší mnohem příjemnější starosti. Koho ze širšího kádru poslat na hřiště, a koho nechat na lavičce.

Poslední tři ligové duely naznačily, že konkurence v kádru Vysočiny nabývá na intenzitě. Vypadnutí dvou tří hráčů ze sestavy neznamená automaticky oslabení výkonu týmu. Právě naopak! „Náhradníci" podávají minimálně srovnatelný výkon. Pozice jihlavských trenérů je v tomto směru, i vzhledem k reálným možnostem klubu, pravděpodobně jedna z nejluxusnějších v prvoligové historii. A zdá se, že by tato skutečnost mohla dopomoci i k vylepšení klubového maxima v podobě loňské konečné osmé příčky.

BRANKÁŘI. Duo Jan Hanuš Jaromír Blažek je pro tým ideální kombinací. Dozrávající gólman jištěný ohromnými zkušenostmi a stále vysokou kvalitou. Tady není trenéry moc co řešit, mladíci Kotnour a Vejmola si musí svoji šanci trpělivě vybojovat.

OBRANA. Při absenci zkušeného Ondřeje Šourka se mohlo zdát, že na stoperský post se bude obtížně hledat rovnocenná náhrada. Jenže každý z tria Jiří Krejčí, Petr Tlustý, Lukáš Kryštůfek působil ve všech jarních zápasech tak suverénním dojmem, že je pro kouče velmi těžké rozhodnout, koho postavit do základní sestavy. Momentálně tuto situaci odnáší nejmladší Kryštůfek, ale i jeho čas určitě znovu přijde.

A třeba už brzy. Jedinými posty, kde se dá momentálně vystopovat nějaký problém, jsou krajní obránci. Tam je jihlavská obrana nejvíce zranitelná, a to už dlouhodobě. „V defenzivě stále děláme na můj vkus hodně chyb," připouští trenér Luděk Klusáček. Určitě míří především na komplexní defenzivní činnost celého týmu, ale s prací beků také příliš spokojen být nemůže. Variantou je tak složení obrany z prvního jarního zápasu, kdy Tlustý nastoupil na pravém kraji obrany.

ZÁLOHA. Po odchodu Lukáše Masopusta rovněž naoko oslabená, ale v posledních týdnech se rozjela naplno. Napravo chytil svoji šanci dvacetiletý Jakub Fulnek, vlevo je stálicí kapitán Lukáš Vaculík. Ti přes sebe jen velmi neradi někoho na hřiště pouští.

Na pozicích defenzivních štítů mají místo pronajaté Tomášové Marek a Kučera. Jenže po reprezentační přestávce jim přibude konkurence v podobě uzdraveného Adama Jánoše, na svoji šanci čeká rovněž uzdravující se Petr Nerad.

Největší přetlak je však na pozici podhrotového hráče. Peter Šulek, Haris Harba, Marek Jungr to je velká a kvalitní tlačenice na jediný post v sestavě. A to pro jaro pro zranění vypadl Matúš Marcin, který odehrál svůj part v Českých Budějovicích excelentně! To je pravý trenérský rébus. Zvláště, když se na Šuleka tlačí hodně motivovaný Harba. „Proti Hradci odvedl velké penzum práce dopředu i dozadu," cenil si Bosňanova přístupu Klusáček. „Své povinnosti si splnil, věřím, že příště třeba i protrhne střeleckou smůlu."

ÚTOK. Zde jasně kraluje Muris Mešanovič, poměrně hodně prostoru ale dostává i pravidelně střídající Jan Kliment. A zaskočit mohou i Harba s Jungrem. Jestliže defenziva pracuje poměrně spolehlivě, více vstřelených branek by to určitě chtělo. Ale znovu, není to jen vina útočníků. Příkladem budiž lídr z Plzně, kde zásluhou kompaktní týmové souhry střílí góly v podstatě kdokoliv. „Schází nám lepší řešení brejkových situací, neumíme si najít postavení pro lepší držení míče," vyčítá hráčům Klusáček.

Po výhře nad Hradcem Králové je tak možnost dohrát jaro nejen v klidu, ale také zapracovat na vylepšení herního projevu. Což se začne realizovat už během právě probíhající reprezentační pauzy: „Chtěl bych se teď soustředit na to, aby naše výkony měly trvalou kvalitu a šly nahoru," uvedl na tiskovce po utkání s Hradcem Králové Klusáček.