V Jihlavě, a vůbec na celé Vysočině, chybí kamenný hospic. I když je podle ředitele Domácího hospice Vysočina Petra Havlíčka domácí hospic pro staré lidi to nejlepší, ne vždy si ho rodiny mohou dovolit.

„Je to to nejlepší, čeho se lidem může dostat, ale domácí péče má svoje podmínky, které musejí klienti nebo příbuzní klientů splňovat," vysvětlil Havlíček. Podmínky jsou celkem tři.

„Ta nejdůležitější z nich je pečující osoba. Musí být někdo z rodiny, kdo převezme zodpovědnost za péči a bude s tím člověkem čtyřiadvacet hodin denně," řekla vedoucí střediska domácí hospicové péče v Jihlavě Eva Pavlíčková s tím, že pečujících osob může být více. „To je ideální, mohou se střídat. My nemůžeme přijet do domácnosti a být tam osm hodin denně, tedy v té době, kdy jsou lidé v práci. Na tento problém narážíme nejčastěji, rodině se tuto podmínku nepodaří splnit. Proto by bylo dobré tady kamenný hospic mít," přiblížila Pavlíčková. Další podmínkou je zdravotní stav klienta, který indikuje lékař, a také vzdálenost do pětadvaceti kilometrů od města, kde domácí hospic působí.

Jihlava má však tu výhodu, že v Nemocnici Jihlava fungují paliativní lůžka, která jsou jinde v republice vzácností. „Jsou tomu přizpůsobení, mají i větší počet zaměstnanců, ale pořád je to málo," namítl Havlíček.

V letošním roce otevírají kamenný hospic v Liberci, poté už budou v republice jen dva kraje, kde kamenný hospic není, a sice v Karlovarském kraji a na Vysočině. „Jsem přesvědčený že moje mladší kolegyně se kamenného hospice na Vysočině ještě dožijí, pro mě jako pro důchodce je to otázka. Ale stejně to k tomu musí dospět, musejí být jak poskytovatelé domácí hospicové péče, tak i kamenné hospice," řekl ředitel Domácího hospice Vysočina s tím, že by nemuselo jít o velké zařízení. „Každý si představí velký hospic typu Čerčany, ale přiznám se, že mé myšlenky se ubírají směrem k více menším hospicům, jichž by bylo více a byly by propojeny s domácí hospicovou péčí, což je ideální kombinace," řekl Havlíček.

O zřízení hospiců v republice chce usilovat prezident Miloš Zeman, ten má v plánu o hospicích mluvit při setkání s papežem. Chce, aby katolická církev část peněz z restitucí použila právě na zařízení hospiců. Zeman se má s papežem setkat v tomto měsíci.