Datum nebylo vybráno náhodně, druhého dubna je totiž Celosvětový den porozumění autismu. A význam má modrá barva, symbolizuje totiž komunikaci. „Právě s ní mají autisté potíže,“ vysvětlila ředitelka Integračního centra Sasov (ICS) Dagmar Zápotočná. Centrum sídlící na kraji Jihlavy letos slaví patnáct let a stojí za celou kampaní.

Tradičně se rozsvítí administrativní budova ICS v Telečské ulici, v krajském městě se ale zapojí více institucí. „Letos se k nám připojí i Krajský úřad Kraje Vysočina, který nasvítí prosklenou budovu B a foyer. Rozsvítí se i Magistrát města Jihlavy, DKO, Český rozhlas Vysočina, Zábavní park Robinson, Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) i Horácký zimní stadion naproti. Účast přislíbily i další subjekty,“ vyjmenovala koordinátorka ICS Jitka Havlíčková.

Akce proběhne po celé Vysočině, účast již přislíbily mimo jiné Městský úřad v Chotěboři nebo radnice v Havlíčkově Brodě. Tradičně se zapojuje budova elektrárny v Dukovanech. „Oslovili jsme také města Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, třeba i základní školu v Přibyslavi a naše podporovatele, zatím čekáme na odpověď,“ dodala koordinátorka. Zapojit se může i veřejnost.

Nové interaktivní prvky  jsou určeny zejména dětem.
OBRAZEM: Stará plovárna roky jen vzkvétá

Součástí kampaně bude i výstava v jihlavském City Parku, která potrvá celý první dubnový týden. V úterý v rámci kontaktního dne tam budou navíc od čtvrté do šesté hodiny odpoledne tvořivé dílničky s Integračním centrem Sasov pro děti.

Středeční dopoledne bude patřit přednášce na VŠPJ, která se bude konat mezi devátou a jedenáctou hodinou. „Přednáška není jen pro studenty, zveme širokou veřejnost,“ uvedla Havlíčková. Večer se pak v DKO uskuteční největší akce tohoto týdne na Vysočině. Bude to tříhodinová veřejná diskuze na téma autismu začínající ve čtyři hodiny odpoledne. „Vstupné je symbolické, padesát korun, ale mohu říct, že se účastnici mají na co těšit,“ usmála se Havlíčková.

Hlavní bod celého týdne mimo Vysočinu pak bude páteční konference na půdě senátu. O problematice autismu vystoupí přední odborníci z Česka za oblast zdravotní, sociální i školskou. Už nyní je jisté, že účast bude bohatá.

Ilustrační foto
Středeční požár jihlavské ubytovny se obešel bez zranění