Na sobotu 13. října jsou v plánu Rybí hody v Urbanově na Jihlavsku. Těšit se můžete na rybí speciality, točené pivo, různé druhy alkoholických a nealkoholických nápojů. V Sedlejově se akce uskuteční o týden později, v sobotu 20. října.

Odehrává přímo u nádrže na návsi. Tradici má v obci už více než dvacet let. Místní hasiči připravují rybí polévku, pstruha na roštu, smažené ryby a rybí speciality. Pro ty, co ryby nemusí, se peče vepřové maso. V kuchyni se zpracuje asi 16 metráků ryb. Samozřejmostí je také prodej živých, právě vylovených ryb. Cena se bude pohybovat kolem šedesáti korun za kilo kapra.

Výlov s ceremoniály

Přes dvacet let se také loví Štěpnický rybník v Telči, který loni prošel rozsáhlou rekonstrukcí a akce se tak přesunula na další telčský rybník – Staroměstský. Letos se v sobotu 27. října vše opět vrátí na hráz u Dolní brány a nebudou tam vedle prodeje ryb a občerstvení nebudou chybět ani slavnostní ceremoniály, jako je zahájení s požehnáním od faráře nebo závěr v podobě pasování rybářů.

Mexické velvyslankyně Leonora Rueda a telčská rodačka Miloslava Žákovská (vpravo) se svou kresbou.
Mexiko ocenilo telčskou rodačku Miloslavu Žákovskou. Po padesáti letech

„My jsme se do Telče vrátili v roce 2016 po dvaceti letech. Se slavnostním výlovem jsme tu začínali před zhruba pětadvaceti lety. Naštěstí kontinuita nebyla přerušena ani v době, kdy tu naše firma nebyla. Zvládli jsme i loňskou odstávku rybníku kvůli opravám. Teď už se mohou lidé opět těšit na oblíbenou akci na místě v centru dění – hned u telčského zámku a náměstí. V roce 2016 byl zájem obrovský,“ sdělil Pavel Nechvátal z Rybářství Nechvátal s tím, že výlov si vždy drží i svůj termín – sobotu blízko státnímu svátku 28. října.

Výlovy na Jihlavsku začaly už v září, pokračovat budou až do listopadu. Letos se je rybáři snaží co možná nejvíce oddálit. Důvodem je nedostatek vody v rybnících, dlouhodobé sucho a příliš teplá voda. Rybáři proto mají problémy se sádkováním a s tím, aby ryby vydržely do Vánoc. Lidé také musí počítat s tím, že na některých místech za vánočního kapra zaplatí o malinko více než loni. 

Výlovy Jihlavsko

Rybí hody
Kdy: sobota 13. října
Kde: Urbanov, rybník Nadymák
Co: Sbor dobrovolných hasičů Urbanov si vás dovoluje pozvat na rybí hody v sobotu 13. října 2018 u rybníka Nadymák. Těšit se můžete na rybí speciality, točené pivo, různé druhy alkoholických a nealkoholických nápojů.

Výlov v Sedlejově
Kdy: sobota 20. října od 8.00
Kde: Sedlejov, nádrž na návsi
Co: Tradiční výlov, rybí speciality, bohaté občerstvení, prodej živých ryb

Slavnostní výlov Štěpnického rybníka
Kdy: sobota 27. října od 8.00
Kde: Telč, Štěpnický rybník
Co: Prodej živých ryb, občerstvení - smažené a uzené ryby, rybí polévka, pivo, limo a další. Živá hudba. Slavnostní zahájení – požehnání faráře , pasování rybářů.

Výlov v Radkově
Kdy: sobota 27. října
Kde: Radkov, rybník Hřebílko
Co: Tradiční výlov rybníku Hřebílko v Radkově.

Výlov Plodového rybníka
Kdy: sobota 17. listopadu,
Kde: Řásná, Plodový rybník
Co: Pro zájemce, kteří chtějí vidět, jak se bude lovit rybník určený ke sportovnímu rybolovu.

To, co zbylo po kdysi vyhlášeném Hotelu U Nádraží v Telči.
Zbytky Růžku už od jara hyzdí Telč. Sutiny firma začne likvidovat příští týden