Seriál v první epizodě částečně pracuje také s westernovými motivy. „Je tam hned na začátku scéna, kdy se vesničané chystají někoho zlynčovat. Kamera snímá, jak se točí větrák, jak se lidé potí, jako by byli na divokém západě. Pak se to přenese ven a do lesa. Atmosféra je jiná než ve městě. Snažil jsem se vyznění podpořit westernovými tóny. Neděláme si z toho srandu, jen jsme to přenesli do našich podmínek,“ popsal skladatel přístup k úvodní scéně.

Kromě seriálů a filmů skládá hudbu také pro divadlo. Podle Hájka se nedají jednotlivé žánry moc porovnávat. „Každý je jiný. Při seriálu je to běh na dlouhou trať, klidně i na půl roku. Film je více jednolitý. Navíc vím, k čemu hudbu tvořím, záběry jsou hotové. K divadlu mám jen text a jsem součástí toho, jak dílo postupně vzniká. Baví mě, že mohu mezi žánry přecvakávat. Ke každému projektu je potřeba najít správný klíč,“ vysvětlil skladatel.

Jiří Hájek

Narodil se 24. října 1976 v Třebíči

Od roku 1991 do roku 1993 studoval tesařinu v Jihlavě

Na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze studoval šest let od roku 1999

V roce 2010 vystudoval Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění v Praze

Z filmů skládal hudbu k filmu Teroristka, Miss Hanoi či Kurzu manželské touhy

Ze seriálů se věnoval Odznaku Vysočina, Ochránci a Případu Roubal

V divadle zhudebnil Drákulu, Rozum a cit nebo Annu Kareninu

Vysočina se v jeho očích za poslední roky změnila. „Prožil jsem tady polovinu života. Znalost prostředí mi pomohla při práci na seriálu. Ráz krajiny se změnil. Kvůli kůrovcům například téměř vymizely lesy. Nejsem si jistý, jestli je Třebíč typická Vysočina. Pozitivní vztah k ní přesto mám,“ zavzpomínal tvůrce. K hudbě měl blízko odmala, přestože z hudební rodiny nepochází. „Na kytaru jsem začal hrát díky starším kamarádům. Učarovala mě big beatová hudba. Se spolužáky jsem pak založil různé kapely. Okouzlila mě i klasická hudba. Nakonec jsem šel studovat na konzervatoř,“ přiblížil rodák v Vysočiny svoje začátky.

Jiří Hájek je zároveň vystudovaný tesař. „Když jsem končil školu, bylo potřeba, abych něčím byl. Šel jsem tedy na řemeslo, navíc byl tesařem můj bratr. Ještě na konzervatoři jsem si takto chodil přivydělávat na stavbě. Teď nemám čas ani žádnou dílnu. V důchodu by mě lákalo se k tomu vrátit, něco si třeba hoblovat. Mám obdiv k řemeslu, ať už je to hlavou nebo rukama,“ zasnil se Hájek.

Z hudebních žánrů by Hájka ještě lákalo vyzkoušet si fantasy či sci-fi, přestože to v českém prostředí nevidí jako reálnou možnost. „Nemůžeme konkurovat Americe. Rád bych si zkusil historickou látku. Něco se už rýsuje, bude to z dvacátého století. Jsem pověrčivý, takže o tom nebudu víc mluvit, navíc jsem podepsal smlouvu o mlčení,“ předeslal na závěr hudební skladatel Hájek.