Na jihlavskou Vysokou školu polytechnickou v současné době dochází kolem tří tisíc studentů. Jenže v nejbližších letech jich bude ubývat. Vysoké školy tak zřejmě čeká boj o každou studentskou duši.

Podle statistické bilance se v roce 1994, což jsou letošní maturanti, narodilo v Kraji Vysočina 5 806 dětí. „To představuje pokles oproti předchozímu roku o více než 800 dětí. Oproti roku 1991 je to například pokles o více než tisíc narozených dětí," spočítal jihlavský statistik Jiří Teplý.

Kvůli snižujícímu se počtu dětí už napadlo rektora Vysoké školy polytechnické Jihlava Jakuba Novotného to, že by zrušil přijímací zkoušky. „V posledních letech jsme se ke zrušení přijímacího řízení zatím neuchýlili, nicméně s ohledem na to, že technické fakulty dnes bez přijímacích zkoušek přijímají, i tuto variantu začínáme zvažovat. Pro letošní rok ale máme přijímací řízení připravené standardně, nějaký výběr si chceme udělat," řekl Novotný.

Podle počtu narozených dětí v dalším desetiletí od roku 1994 se dá předpokládat, že se úbytek studentů na Vysočině bude pohybovat řádově ve stovkách dětí ročně. „Během příštích deseti let se dá říci, že počet maturantů poklesne až o dvacet procent," dodal Teplý.

Podle rektora vysoké školy však prozatím jediná státní vysoká škola na Vysočině problém s naplněním nemá. „Několik posledních let byl zájem stabilní. Na některé obory máme několikanásobný převis přihlášek. Problémem jsou technické obory, což se ale děje celorepublikově, zájem o studium těchto oborů je nižší," vyjádřil se Novotný.

Letošní maturanti si prý vysokou školu podle toho, kolik se na ni hlásí lidí, nevybírají.

Takovým příkladem je letošní maturantka Sabina Křižáková z Jihlavy. „Na to, kolik se na vysokou školu v posledních letech hlásilo studentů a kolik se jich tam nakonec dostalo, jsem se samozřejmě dívala, ale rozhodně to nebylo to rozhodující. Vysokou jsem si vybrala podle toho, co mě bude bavit. Takže nakonec mám obor, kam se třeba dostane jeden člověk z deseti, ale proč to nezkusit," řekla Křižáková. Aby byla co nejúspěšnější, plánuje chodit do přípravného kurzu. „Snad mi to pomůže," dodala Křižáková.

Čísla opět klesají

Pokles počtu narozených dětí na Vysočině se podle jihlavského statistika zastavil zhruba v roce 2004. Od roku 2005 v počtu narozených dětí nastává mírný nárůst. „Jenže nárůst se ale už opět v roce 2010 zastavil. To totiž končí silné populační ročníky matek ze sedmdesátých let," vysvětlil Jiří Teplý. Například v roce 2011 se na Vysočině narodilo
5 075 dětí, což je skoro o 2 tisíce dětí méně než v roce 1991. Podle Teplého za to může více vlivů. „Je to posunutí věkové hranice matek při narození prvního dítěte, je to doba, kdy ženy mají daleko více možností, jak se v životě uplatnit. Statistická bilance nám jasně říká, že dětí se rodí méně a méně," vysvětlil jihlavský statistik.

Rektor Jakub Novotný však nedokáže odhadnout, jak na tom s počtem studentů právě jihlavská vysoká škola bude. Do Jihlavy se totiž nesjíždí studovat jenom mladí lidé z Vysočiny, ale z celé republiky. „Něco málo přes polovinu studentů je z Vysočiny," uzavřel rektor.