„Návštěvníci výstavy se na čtrnácti panelech s fotografiemi dozvědí, co vše se skrývá za tolik oblíbeným tropickým ovocem – banány,“ popsala celorepublikový projekt organizátorka jihlavské výstavy Martina Pospíšilová, která je zároveň i učitelkou prvního ročníku Scioškoly.

Panely ukazující podmínky, v nichž žijí lidé, kteří pracují na banánových plantážích, veřejnost našla připevněné na stromech v sadu. Ve čtvrtek odpoledne tuto výstavu v sadu kulturně obohatily děti z jihlavské Scoiškoly.

„Výstavu jsme propojili s našim školním projektem na téma Banán a fair trade obchod. Školáci veřejnosti navíc i připravili banánové jednohubky a nacvičili živé obrazy některých ze 14 příběhů sběračů banánů,“ dodala Pospíšilová. V kostele svatého Ducha potom veřejnost mohla zhlédnout tématický dokumentární film.

DIOD. Ilustrační snímek
Jihlavský DIOD chystá francouzské pohybové divadlo i bleší trh

„Na každého Čecha připadá ročně 9,9 kilogramu banánů. Jedná se o nejoblíbenější tropické ovoce. Málokdo už ale ví, za jakých podmínek se banány pěstují, třídí, balí a následně dostávají do Evropy. Rozhodli jsme se proto třetí ročník Výstavy na stromech zaměřit právě na pěstování banánů,“ uvedla Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi.

Autorem fotografií je Stanislav Komínek, který společně s kolegy z Ekumenické akademie vyrazil do Panamy a Kostariky zkoumat pracovní podmínky lidí na banánových plantážích.