Přispět na opravu lze na zvláštní účet číslo 284713108/0300 nebo při sbírkách v kostele. Zároveň bude možné přispívat i během velkého živého betlému, který proběhne před kněžickým kulturním domem 23. prosince v 16.30 hodin.

Současné varhany byly v kněžickém kostele instalovány v roce 1869, příští rok to tedy bude již 150 let. Podle odborníků z Národního památkového ústavu je pravděpodobné, že se jedná o jeden z nejzachovalejších nástrojů vůbec. Pochází z dílny varhanářské rodiny Svítilů v Novém Městě na Moravě, která stavěla varhany třeba i ve Vídni či v Brně. Do osudu varhan krutě zasáhla první světová válka, kdy na samém jejím sklonku byly zbaveny píšťal, jejichž materiál byl použit pro válečné účely.

Je zajímavé, že varhanická profese se v Kněžicích dědila z generace na generaci. První varhany měli v Kněžicích zřejmě již v polovině 18. století, kdy na ně hrál Josef Sobotka. Toto příjmení pak nesli další čtyři varhaníci. Ten poslední, Jan Sobotka, zažil jak staré, tak i současné varhany, na které hrál neuvěřitelných 52 let od roku 1854 do roku 1906. Toho však letos překonal současný varhaník Miroslav Hons, který ke kněžickým varhanám zasedl poprvé v roce 1965, tedy před třiapadesáti lety. Miroslav Hons také jako první upozornil na neutěšený stav varhan.

MILAN KRČMÁŘ