Město Telč v říjnu nabídne soukromému investorovi budovu bývalého domova mládeže v Batelovské ulici. Z té se má do tří let pod rukama soukromého vlastníka stát domov pro seniory.

„V průběhu října by měl být na webu města zveřejněn záměr prodeje pozemku. Zbývá ještě dořešit několik technických a právních záležitostí. Definitivní rozhodnutí ohledně prodeje by pak mělo padnout na listopadovém zasedání zastupitelstva," uvedl starosta Telče Roman Fabeš.

Radnice objekt bývalého internátu koupila s cílem zbudovat nový domov důchodců od Kraje Vysočina již před několika lety. Jeho rekonstrukcí se má kapacita lůžek pro seniory v Telči navýšit o sto dvacet osm míst. Současný domov důchodců má místo pouze pro šedesát seniorů.

Telč na výstavbu a provoz nemá peníze

Výstavbu a provoz nového domova chce město nechat na soukromém investorovi, protože samo na takové služby nemá kapitál. „Nemusíme všechno vlastnit a ani nemáme stovky milionů na to, abychom něco takového zrealizovali sami. Proto jako nejlepší variantu vidíme spolupráci s privátním sektorem, který se postará jak o výstavbu, tak jeho provoz," doplnil Fabeš. Takto by celý projekt neměl město nic stát, a přesto by bylo bohatší o desítky míst pro seniory.

Investici do výstavby radnice odhaduje na sto třicet až sto padesát milionů. Za kolik bude objekt bývalého internátu prodávat, zatím veřejnosti nesdělila. „Prozradím jen tolik, že cena se odvíjí od znaleckého posudku," odvětil Fabeš.

Město již zájem investorů mapovalo a usuzuje, že poptávka o budovu budoucího domova pro seniory existuje. Objekt zastupitelé prodají pouze pod podmínkou, že v něm budou v budoucnu skutečně poskytovány sociální služby starým lidem.

Ne první nabídka soukromníkům

Tato cesta, tedy spolupráce se soukromými investory, se Telči osvědčila již v minulosti. Pod podmínkou, že bude objekt využíván k předem stanovenému účelu, prodala radnice například bývalý školní statek. Tam vzniklo turistické centrum Panský dvůr.

Stejně je tomu v případě vznikajícího zimního stadionu. Ten staví za své peníze soukromá firma z Brna, která ho bude i budoucích dvacet let provozovat. Samotná budova ale má patřit městu.

Ivana Holzbauerová