VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z bývalé školy může být radnice, zvažují v Třešti

Třešť - Prostory po radnici by převzala základní umělecká škola, která další třídy potřebuje.

9.5.2014
SDÍLEJ:

Škola v Třešti na náměstí po navrhované úpravě na radnici.Foto: Reprofoto: AK Knesl+Kynčl, s.r.o.

V Třešti se začíná rozvíjet reálná varianta toho, jak využít prostory po bývalé škole na náměstí. Tato třípodlažní budova je už téměř tři roky opuštěná, chátrá a město si s ní neví rady.

Projektanti proto na podnět starosty přišli s návrhem, aby sem město přestěhovalo radnici, informační centrum a spodní patro bylo pronajímáno ke komerčním účelům. Starostu Vladislava Hynka toto řešení zaujalo, a nastínil ho také kolegům na posledním jednání třešťského zastupitelstva.

„Do jedné třetiny objektu by se umístily prostory radnice, potažmo celého městského úřadu. Dále by se sem mohlo přesunout informační centrum, které v současné budově radnice nemáme, a lidé ho u nás často hledají, a konečně prostory v přízemí by mohly být komerčně pronajímané," popsal jen část z návrhu starosta Vladislav Hynk.

Další prostory by byly využity jako zázemí pro obsluhy tradičních akcí, které se často na náměstí konají, a v neposlední řadě by zde našli zázemí také betlémáři, kteří by sem mohli vystavit společný betlém vyřezávaný při letních Dřevořezáních.

Zbourat není řešení

„Napadá mě, že by ve škole mohl vzniknout prostor vhodný pro nějakou poctu třešťskému rodákovi Ottu Šimánkovi čili Panu Tau, což by mohl být prostor především pro dětské hrátky," přidal další z nápadů Hynk.

Město si je totiž vědomé toho, že pokud s objektem něco neudělá, může mu brzy začít padat na hlavu. „Pokud nezačneme s opravou v dohledné době, budeme řešit čím dál větší problémy," uznal Hynk.

Varianta, že by se škola zbourala úplně, totiž není na pořadu dne. Pro zástupce památkové péče je nepřijatelné objekt zbourat. „Je ale možné se s nimi bavit o zateplení objektu, výměně oken i dveří a podobně," doplnil starosta.

Co by ovšem bylo s prostory stávající radnice, která v poslední době prošla výraznou rekonstrukcí? Nezůstaly by prázdné?

„Už před časem jsem o tom hovořil s ředitelkou místní základní umělecké školy (ZUŠ), která sídlí v patře nad radnicí, a ta by ráda stávající prostory školy rozšířila o nové. A prostory stávající radnice by pro tyto účely byly vhodné," myslí si Hynk.

To potvrdila sama ředitelka ZUŠ Třešť Lenka Brázdová. „Uvidíme, jak to dopadne, my bychom další prostory pro výuku jenom uvítali," sdělila ředitelka.

Zatím ředitelka čeká, jak dopadne diskuse v zastupitelstvu a další jednání. Nicméně přiznává, že organizace hudebních i výtvarných oborů na škole je v současných prostorech náročná. Chybí především vyhovující třídy pro výtvarné a taneční aktivity.

„Máme jeden velký koncertní sál, ve kterém se ovšem nacvičují také taneční vystoupení. Dát tedy dohromady rozvrh hudebních a tanečních hodin je mnohdy organizačně velice náročné," poznamenala ředitelka Brázdová.

Prostory po radnici by proto podle ředitelky sloužily právě pro výuku tance a některé výtvarné kroužky.

Ze školy škola

Podle starosty Hynka však existuje ještě jedno řešení, o kterém se se zastupiteli bavil, a to sice ponechat radnici tam, kde je, a základní uměleckou školu přestěhovat na náměstí. „Budeme o obou variantách vést diskuse a byl bych rád, kdyby se o svůj názor podělili také přímo občané. Jak celou věc vidí oni," požádal o názor lidi ve městě starosta Hynk prostřednictvím městského zpravodaje.

Nyní si město nechává zpracovávat studii provozních nákladů, realizaci přesunů by město mohlo řešit s pomocí peněz z Evropské unie. Není proto v tuto chvíli ještě jasné, kolik by velké stěhování a veškeré nutné úpravy objektu stály. Do budoucna by se však musela řešit také další parkovací stání. „Nové parkoviště by mohlo vzniknout v Selské ulici a v ulici Na Hrázi směrem více do centra města," uvedl starosta Třeště.

Nápadů na to, co ze školy udělat, už bylo v minulosti více. Město se například v roce 2012 pokoušelo získat dotaci na obnovení a oživení objektu od Regionálního operačního programu Jihovýchod. Mělo v plánu vybudovat zde jakési muzeum sportu, tento projekt ovšem nedopadl.

Třípatrový objekt sloužil od roku 1890 jako měšťanská škola. V roce 1901 bylo rozhodnuto o výstavbě druhé části školy k autobusovému nádraží. Až do června 2011 v budově probíhala praktická výuka oborů místní střední školy.

Autor: Jana Kodysová

9.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení