„Odchytové klece jsou umístěny na střeše Prioru proto, že je to místo, kam se dají bez problému položit. Je potřeba je pravidelně vybírat, protože v okamžiku, kdy tam ti ptáci jsou, nesmí zůstat na mraze a nekrmeni,“ vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Holuby si poté převezme holubář, který je umístí do voliéry, a nechá vyšetřit. Zdraví holubi jsou předání holubářům do chovu. „Nemocní jsou humánním způsobem utraceni a poté jdou do kafilerie,“ doplnila Katarína Ruschková.

Město tak chce zredukovat počet holubů asi ze tří set na dvě stě. „Evidujeme na tři sta kusů holubů, což je samozřejmě příliš. Chceme, aby se podařilo počty snížit alespoň o jednu třetinu a především, když už tady holuby máme, aby byli zdraví,“ řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Město by také přivítalo, kdyby někteří lidé přestali holuby krmit. Pomáhají tak především těm nemocným, kteří by se jinak k potravě nedostali.

„Prosíme veřejnost, aby holuby nekrmila víc, než je nutné. Je pěkné, že se někdo o holuby stará, ale na druhou stranu tím především pomáhá těm nemocným, kteří by za standardní situace uhynuli. Ti pak přežijí a nemoci dál rozšiřují. Proto bychom chtěli vyzvat veřejnost, aby holuby ve velkém množství nekrmila. Škodí to holubům i náměstí,“ doplnil Radek Tulis.