Podle včera zveřejněných údajů Ministerstva práce a sociálních věcí se zlepšení týkalo všech pěti okresů Vysočiny. Největší pokles nastal na Třebíčsku a Žďársku.

Míra nezaměstnanosti se letos v kraji zmírnila podruhé, v březnu to bylo o půl procenta. Další pokles očekávají odborníci díky rozjezdu jarních sezonních prací v tomto měsíci. „Lidé touto dobou tradičně nastupují na místa vzniklá ve stavebnictví, lesnictví, zemědělství a díky letošnímu příjemnému počasí už i v turistice," řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák.

„Intenzivně pokračují také úklidové práce ve městech a obcích, tady musím zdůraznit, že při aktivní spolupráci úřadu práce s obecními úřady," doplnil Literák. Na podporu těchto veřejně prospěšných prací má úřad práce na Vysočině tento rok podobně jako loni kolem 60 milionů korun. Během dubna si také našla uplatnění část nezaměstnaných absolventů škol. Jejich počty v evidenci úřadu práce klesly o 180 na 1 764.

Na Třebíčsku a Žďársku se v dubnu nezaměstnanost snížila shodně o 1,1 procentního bodu. Na Třebíčsku, které je hospodářsky nejslabší částí Vysočiny, hledalo na konci minulého měsíce práci kolem 6 700 lidí, což představovalo míru nezaměstnanosti 11,6 procenta. Na Pelhřimovsku nezaměstnanost v porovnání s koncem března klesla o sedm desetin procentního bodu, na Havlíčkobrodsku o šest desetin a na Jihlavsku to bylo o půl procentního bodu.

Oproti dubnu 2011 je letos na Vysočině nezaměstnanost nižší o tři desetiny procentního bodu. Počty lidí bez práce se v meziročním srovnání snížily o 1 057. Nabídka volných pracovních míst u zaměstnavatelů na území kraje se v posledních měsících výrazněji nemění. Úřad práce teď na celé Vysočině eviduje 981 nabídek.

Nejhorší situace trvá na Třebíčsku. Na jedno volné pracovní místo tam připadá kolem 60 uchazečů, což je nejvíce v celé zemi.

V ČR se v dubnu nezaměstnanost snížila na 8,4 procenta proti březnovým 8,9 procenta. Počty uchazečů o práci klesly v 76 okresech ze 77.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)