Obyvatelé Helenína a studenti helenínských škol chtějí chodník. Díky němu by byli pěšky na sídlišti Březinky za pár minut. Nyní musejí chodit buď po frekventované silnici, nebo oklikou přes les.

Počet studentů, kteří do Helenína dojíždí, se navíc od nového školního roku zvýšil 
o dvě stovky. Jihlavská stavební škola tam má totiž nové dílny, a tak tam začali chodit 
i chlapci z této školy. Celkem tedy do Helenína dojíždí asi 500 žáků.

O chození v lese nebo po silnici, kudy jezdí auta i stokilometrovou rychlostí, ví své žákyně čtvrtého ročníku Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava – Helenín Lucie Slavíčková. „Jsem tady na internátě a do školy dojíždím vždy o víkendu v neděli. Nelíbí se mi, že tady chybí chodníky. Po hlavní silnici jsem šla pouze jednou, protože nám ujela městská doprava. Je to tam nebezpečné, auta tam jezdí hodně rychle. Nebo pak zase musíme chodit lesem, což je takové strašidelné. Určitě by bylo přínosné, kdyby tam byly chodníky," vyjádřila se studentka.

Cesta za dva miliony

Jihlavské zastupitelstvo loni v listopadu odsouhlasilo, že 
z Helenína na Březinky povede cesta ze štěrku a písku. Teď radnice slibuje, že vybuduje asfaltovou silničku. Podle Miroslava Kašíka z odboru rozvoje města jihlavského magistrátu se v současné době připravují potřebné dokumenty. Očekávané náklady jsou kolem dvou milionů korun. „Pokud zastupitelé nerozhodnou jinak, výstavba chodníku začne na jaře příštího roku, jakmile to dovolí počasí," přiblížil Kašík.

Z Březinek do Helenína povede tři metry široká asfaltová silnice. „Nebude určena pro auta, bude především pro pěší, ale aby se mohla udržovat, musí být připravena na to, že po ní bude jezdit například pluh na sníh," dodal Kašík.

Radnice se pro asfaltový chodník rozhodla i z toho důvodu, že lokalita s rodinnými domy v Heleníně se neustále rozrůstá směrem k lokalitě Na Člunku, a ta naopak zase směrem k Helenínu. Časem se tedy spojí. Střední uměleckoprůmyslovou školu však netrápí pouze chodník z Helenína na Březinky, ale také chodník od zastávky městské hromadné dopravy ke škole. Žádný tam totiž nevede, a tak se žáci v houfech courají po celé šířce silnice. „Byli bychom rádi, kdyby se udělal chodník i tady," podotkla zástupkyně ředitele školy Miroslava Hübnerová.