Cesta z Jihlavy přes Větrný Jeníkov do Humpolce už je volná. Celá trasa je průjezdná od poloviny září.

Nová silnice z Jihlavy přes Bílý Kámen do Větrného Jeníkova byla vozidlům zpřístupněna začátkem září. 18. září se otevřela i silnice z Větrného Jeníkova přes Kalhov a Krasoňov na Humpolec. Tam se vozidla také projedou po nové asfaltce. Na té sice čekají řidiče ještě sem tam nějaká omezení rychlosti na padesát či třicet kilometrů v hodině kvůli dodělávkám, silnice už je ale v obou směrech průjezdná.

Budování nových silnic naráz poměrně dost zkomplikovalo dopravu obyvatelům Větrného Jeníkova a přilehlých obcí. „Silnice do Humpolce byla uzavřená celé prázdniny. Místní si cestu většinou zkracovali přes Herálec, oficiální objízdná trasa ale vedla přes Šimanov, Zbilidy, Mysletín. Přiznám se ale, že tam tu cestu ani pořádně neznám," uvedla starostka městyse Větrný Jeníkov Martina Lisová.

Oficiální objízdná trasa z Větrného Jeníkova do Humpolce přes Zbilidy byla o deset kilometrů delší než původní cesta přes Krasoňov. Cesta z Jeníkova do Humpolce přes Herálec je delší jen o tři kilometry. „Při opravě silnice z Jeníkova do Jihlavy nám navíc dopravu dost zkomplikovalo i uzavření silnice z Jihlavy do Smrčné, která funguje jako objízdná trasa. Takhle jsme museli jezdit přes Šimanov, Vyskytnou nad Jihlavou a Rantířov. Objížďky byly dost nepříjemné," dodala starostka. Při této objížďce si řidiči najeli až o šest kilometrů navíc. Nyní se ale mohou vydat pěkně po novém. Na výmoly a nerovnosti na silnici z Jihlavy až do Humpolce prakticky nenarazí.

Do poloviny října by měla být zpřístupněna i silnice vedoucí přes Smrčnou. Ta se opravuje na etapy. Z Jihlavy do Smrčné už se proto řidiči dostanou, ze Smrčné do Větrného Jeníkova musí například přes Hybrálec.

Největší komplikace opravy silnic přinesly na začátku. „Jsme samozřejmě rádi, že máme novou silnici, ale příště bychom ocenili lepší informovanost a komunikaci o omezeních. To, že se silnice uzavřou, a tím i změní jízdní řády autobusů, jsem se dozvěděla na poslední chvíli z rádia. V sedm ráno jsem šla lidem na zastávku říct, že autobus pojede až za půl hodiny, a vylepovat nové jízdní řády," uvedla Lisová.

Dopravní omezení a aktuální uzavírky silnic jsou umístěny na webových stránkách kraje. „Vím, že omezení jsou vyvěšená na internetu, ale nesleduji je samozřejmě každý den. Uvítali bychom, kdybychom dostali například předem e-mail s informacemi. Obec by poté omezení vyhlásila rozhlasem a přeposlala lidem do e-mailu pozměněné jízdní řády nebo je informovala SMSkou," dodala podnětný návrh Lisová. Lidé z postižených oblastí by poté počítali s delší cestou do práce nebo šli na dřívější autobus.

Ivana Holzbauerová