Tomu dominuje masivní schodiště a upravené dětské hřiště. Dosud byla tato část parkánu nepřístupná.

Během prvního dne fungování však nový průchod nebyl příliš v permanenci. Lidé chodili o několik desítek metrů dále po schodech u kostela svatého Jakuba. Jak na to byli dosud zvyklí.

„Já můžu jít na náměstí ještě jinou cestou? To jsem nevěděla," sdělila ve středu krátce po poledni na schodech u kostela Jitka Lupačová. „Kudy se k tomu novému průchodu dostanu? Od knihovny," vyptávala se mladá žena.

Nový průchod z Hluboké ulice bude otevírán ve stejném režimu jako další části parkánu. V období od dubna do půlky listopadu je nový hradební parkán otevřený cca od půl sedmé ráno do deseti hodin do večera. V zimním období potom od sedmi ráno do šesti hodin večer. „V zimě v případě nepříznivého počasí, především při náledí, zůstávají parkány z bezpečnostních důvodů uzavřeny," uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Kromě toho, že se novým průchodem lidé rychleji dostanou například z náměstí do zoologické zahrady, mohou si sem přijít hrát se svými dětmi. Na zelené ploše pod schodištěm totiž vyrostlo malé dětské hřiště s lavičkami na odpočinek. Je zde skluzavka, houpačky a houpací koníci.

Zprůchodnění je jednou z částí projektu revitalizace městské památkové rezervace, který radnice dokončila v loňském roce. Definitivní otevření průchodu musela radnice odkládat z technických důvodů.

Další částí projektu byla úprava hradebního parkánu a jeho vybavení mobiliářem včetně herních a naučných prvků pro děti v úseku od kostela svatého Jakuba k Brněnské ulici. „K projektu patří také rekonstrukce kaple Olivetská hora, opravena byla zeď a dvouramenné schodiště do lesoparku Heulos. Na Masarykově náměstí vznikly dva osvětlené průhledy do podzemí. Projekt řešil i několik úseků dešťové kanalizace, veřejné osvětlení, přeložky optického kabelu a umístění stojanu na kola," doplnil mluvčí radnice Radek Tulis.

Jde o první etapu projektu Regenerace veřejných prostranství v městské památkové rezervaci, který získal dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod.
Celkové náklady na projekt se vyšplhaly ve výběrovém řízení na 6,3 milionu korun.