„Z výběru dnes už známých kandidátů se náš kandidát velmi odlišuje a svými kvalitami má rozhodně co nabídnout tomuto volebnímu obvodu a občanům, kteří budou rozhodovat v senátních volbách," řekl při představení Stehlíka vysočinský předseda lidovců Jaromír Kalina.

Rozhodnutí lidovců z Jihlavska a Jindřichohradecka o výběru Michala Stehlíka včera posvětil i celostátní výbor KDU-ČSL. Bez toho by kandidatura nebyla možná. „Chceme navázat na to, že Jihlavsko v Senátu za většinu doby jeho existence reprezentoval kandidát KDU-ČSL," uvedl k tomuto výběru okresní předseda lidovců v Jihlavě Petr Piáček.

Michal Stehlík žije i s rodinou v Dačicích na Jindřichohradecku. Tam za KDU-ČSL kandidoval i do městského zastupitelstva. Jak včera uvedl, byl na nevolitelném místě a do zastupitelstva se dostal díky velké podpoře voličů. Straníkem však v současnosti není. „Byl jsem členem KDU-ČSL do roku 2006, kdy jsem byl zvolen do akademické funkce, a své členství jsem pozastavil," vysvětlil Stehlík. Ten se tehdy na dvě volební období stal děkanem Filozofické fakulty UK v Praze.

Na Vysočině je Stehlík známý z minulosti, kdy připravoval přeshraniční Dolnorakouskou výstavu v roce 2009. Je také autorem nových expozic na zámku v Třebíči.

V současnosti je náměstkem ředitele Národního muzea v Praze, učí české dějiny na pražské filozofické fakultě a působí i v Radě Českého rozhlasu. Na místo v radě se však rozhodl rezignovat do doby, než bude jeho kandidatura oficiálně zaregistrována.

Podle Petra Piáčka se lidovci budou snažit získat podporu pro Stehlíka od dalších stran. Oslovovat hodlají Starosty a nezávislé (STAN), TOP 09 a zelené.

V senátním volebním obvodu 52 Jihlava byl od ustavení Senátu v roce 1996 senátorem Václav Jehlička, bývalý starosta Telče. Ten byl nejprve členem ODA a pak zástupcem lidovců. V roce 2010 už nekandidoval a druhým senátorem se stal bývalý vysočinský hejtman Miloš Vystrčil z ODS. Tehdy ve druhém kole porazil zástupce ČSSD.

Miloš Vystrčil bude kandidovat i v letošních volbách. Zájem ucházet se o senátorský post oznámil také náměstek jihlavského primátora Milan Kolář. Třetím známým jménem je nyní Michal Stehlík. Za ČSSD chce jít do souboje primátor Jihlavy Rudolf Chloupek. Jeho kandidaturu orgány strany nyní schvalují. Další lidé zatím svůj záměr bojovat o šestiletý mandát senátora oficiálně neohlásili.