Zaznělo to na víkendových Jihlavských motoslavnostech, které se v kempu u Pávovského rybníka konaly už poosmé. A kritická slova byla slyšet z úst těch, kteří sami motorkám bezmezně fandí.

Atraktivní, lákavé a pochopitelně i silné motocykly přestaly být luxusním zbožím. Na tuzemském trhu jich navíc přibylo, pokles cen je logickým důsledkem, kterému nelze zabránit. „Za poslední dva tři roky motorky opravdu zlevnily,“ potvrdil Radek Žák, organizátor jihlavského motorkářského srazu a dlouholetý motorkář.

To má samozřejmě klady, ovšem i zápory. „Sem na Pávov jezdí na sraz stále mladší lidi. Z toho máme pochopitelně radost, ale na silnicích nezkušení motorkáři na silných mašinách riziko nehod s vážnými následky zvyšují,“ dodal Žák.

Stejně vnímá poslední vývoj v motorkářské obci i Marek Šibor, který přijel na víkend do Jihlavy s početnou partou vyznavačů jízdy na dvou kolech z Brna. „Mladí kluci někdy nevědí, jak se silnou motorkou zacházet, jak se s ní na silnici chovat,“ připomenul. „Dostupnost motorek je samozřejmě dobrou věcí, druhou stranou mince jsou pak statistiky vážných nehod motorkářů,“ doplňoval Šibor.

Ve stejnou dobu, kdy se v kempu motorkáři už uvolněně bavili, do zmiňované statistiky přibyl další zápis ze silnic Jihlavska. V Kostelci se těžce zranil motocyklista po nehodě se dvěma auty, na místo museli zdravotníci, policisté i hasiči. „Jednotky pomohly s ošetřením zraněného a jeho transportem do vrtulníku letecké záchranné služby,“ napsal do hlášení operační důstojník hasičů Pavel Krejčí.

Jinak ale víkend nabídl i přívětivější tvář motorkářského světa. „Motorku jsem si pořídil před pár lety, jezdím pro pohodu. Nejsem žádný dobrovolný dárce orgánů,“ přibližoval svůj pohled na stále docela nákladnou motorkářskou vášeň Milan Peřina z Pavlova.

V Pávově bylo k vidění na tři stovky motocyklů. „Tyhle srazy jsou paráda. Přes týden dělám náročnou práci, o víkendu si na motorce opravdu báječně odpočinu,“ přitakával Marek Šibor, jiný zkušený vyznavač svobodného života na dvou kolech.