V novém roce je třeba, aby se lidé pídili po tom, jaké platební povinnosti jim přichystaly obce. Zpravidla se hned v prvním měsíci nového roku platí poplatek za odpady. Ten je v obcích na Jihlavsku různě vysoký, stejně tak se různí i sankce za to, když daný poplatek někdo nezvládne zaplatit včas.

Přestože ve finále může být poplatek při pozdním zaplacení až trojnásobný, tak se obce k této sankci uchylují až 
v poslední řadě. Většinou se snaží, aby jim lidé zaplatili poplatek alespoň v té původní výši.

V Třešti mají s neplatiči zkušeností dost. Podle starosty města Vladislava Hynka je to jeden z poplatků, na kterém obyvatelé dluží nejvíce.

„U nás mohou lidé platit jednorázově v hotovosti nebo prostřednictvím inkasa v měsíčních splátkách. Termín pro jednorázovou platbu je na konci ledna," upřesnil Hynk. V případě, že lidé v termínu poplatek nezaplatí, posílá jim radnice upomínky. „Ti, kteří nereagují na výzvy k zaplacení, mohou ve finále zaplatit 
až trojnásobný poplatek," doplnil starosta Třeště. Nezaplacení tohoto poplatku může v konečném důsledku vést až k exekuci.

„Poplatek zůstává pro rok 2015 ve stejné výši jako v předchozích letech. Lidé u nás zaplatí 492 korun na osobu za celý kalendářní rok," popsal starosta Vladislav Hynk. Podobné podmínky mají stanovené ve většině dalších měst a obcí jihlavského okresu.

Ve Velkém Beranově mají lhůtu pro zaplacení poplatku o něco delší. Obyvatelé mají zaplatit 350 korun za osobu na kalendářní rok nejpozději do konce března. „Když do konce března nezaplatí, tak se lidem zasílají upomínky a může být vyměřen až trojnásobný poplatek," přiblížil praxi ve Velkém Beranově jeho starosta Ján Plevčík. Až trojnásobnou sankci však ve Velkém Beranově neuplatňují.

Lidé tam většinou zareagují na zaslaný platební výměr, který je vystaven v případě, když ignorují výzvy k zaplacení. „Lidé nakonec poplatek vždy zaplatí, i když je to někdy na počátku složitější," uzavřel Plevčík.

V Lukách nad Jihlavou zaplatí každý na poplatku za odpady 550 korun ročně. I tam mají případy lidí, kterým se 
do placení poplatku z různých důvodů příliš nechce. „Lidé se mohou dostat do nějaké hmotné nouze, a proto poplatek nezaplatí včas. Většinou se s těmi lidmi snažíme nějak domluvit, aby zaplatili alespoň tu částku, kterou mají," připojil své zkušenosti starosta Luk Viktor Wölfl.