Veronika Smrčková z Hodic a její přítel chtějí příští rok začít stavět rodinný dům. Jenže si potřebnou administrativu nestihnou vyřídit do konce roku. Proto také počítají s tím, že za správní poplatky zaplatí v lednu o několik tisícovek více než dosud. K nárůstu poplatků dochází kvůli změně zákona o správních poplatcích a změně stavebního zákona.

Stavební poplatky se totiž několik let neměnily. „Ano, už jsem o chystaných změnách slyšela. Projektovou dokumentaci máme hotovou a  nyní vyřizujeme dokumenty potřebné k ohlášení stavby. Bohužel do konce roku, kdy se dá spousta věcí vyřídit zadarmo, to nestihneme, takže si budeme muset za administrativu připlatit pár tisícovek," řekla Smrčková.

V případě stavby menších rodinných domů lidé nově zaplatí poplatky ve výši tisíc korun. Dosud neplatili nic.

Stavební povolení k větším rodinným domům vzroste ze 
třinácti stovek na šest tisíc korun. Za přípojky inženýrských sítí lidé nově dají pěti- stovku, předtím je vyřizování přípojek nic nestálo. Za povolení výstavby garáže do tří míst stání se poplatky zvednou o sedm stovek, na tisíc korun.

Stavebníci, kteří chtějí co nejvíce ušetřit, proto nyní ve větším počtu míří na jihlavský stavební úřad. „Zájem se opravdu mírně zvýšil, v příštích dnech se dá čekat další nárůst. Lidé se hlavně chodí ptát, co je pravdy na tom, co se uvádí v médiích. Ta totiž zbytečně šíří mezi lidmi paniku," vyjádřil se vedoucí jihlavského stavebního úřadů Michal Jarco. Narážel tak na nepravdivé informace o zpoplatnění kolaudace staveb.

„Kolaudace se platit nebude, zpoplatněna bude pouze ve výjimečných případech, například pokud ke kolaudaci stavby dojde po ohlášeném termínu a podobně," doplnil Jarco.

Některé chystané změny po Novém roce ale lidi spíše potěší. Novela stavebního zákona má totiž zjednodušit proces povolování staveb.

Novinkou bude i to, že se rozšíří okruh malých užitkových staveb, na které nebude potřeba žádné povolení od úřadů. To se týká například skleníků, altánů, pergol, zahradních domků a  podobně, na které je nyní potřeba vydání územního souhlasu. „Tyto stavby ale musí splňovat některé podmínky, třeba, že musí stát alespoň dva metry od hranice se sousedním pozemkem. Pokud stavby nesplní dané podmínky, povolení výjimky vyjde na pět a půl tisíce korun," uzavřel vedoucí.

ZUZANA MUSILOVÁ