Nejrušněji je ve dvou největších městech Vysočiny – Jihlavě a Třebíči. V obou chtějí své posty uhájit současná vedení radnic a současně je velmi aktivní opozice, která věří, že křesla obsadí ona.

V čele jihlavského magistrátu končí čtyřletou misi Jaroslav Vymazal (ODS), který by podle stranických představ měl z postu primátora odejít, neboť jako lídr povede ODS do voleb jeho stávající náměstek Radek Vovsík. To ovšem není nic nového, neboť Vovsík měl být primátorem už v roce 2006. Jenže tehdy se musel stáhnout, protože nebyl přijatelný pro koaliční partnery.

Sám Vovsík navíc připouští, že obhajoba jedenácti křesel pro ODS v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu není příliš pravděpodobná. „Hodnocení naší práce bylo téměř identické, členská základna lehce upřednostnila mě,“ reagoval po primárkách Vovsík na dotaz, jak jednoznačné bylo jeho vítězství nad Vymazalem.

Přitom ale nakonec nemusí v čele jihlavské radnice stanout žádný občanský demokrat. V květnových parlamentních volbách v Jihlavě nejvíce voličů podporovalo ČSSD, která do boje o primátorský řetěz nasadila novou tvář ztělesněnou pedagogem Rudolfem Chloupkem. V Jihlavě úspěšná TOP 09 nabízí voličům bankéře Martina Fialu, v krajském městě tradičně silní lidovci zatím adepta na radnici nezveřejnili. A další lídři jako Ladislav Vejmělek (KSČM) nebo Vít Prchal (SZ) chtějí určitě alespoň míchat kartami příštího dění.

Napínavý souboj o křeslo v čele radnice se čeká i v Třebíči. Současný starosta Ivo Uher bude v čele komunální kandidátky ODS. Na té tentokrát nebudou známá jména jako Stanislav Mastný, Simona Kafoňková či Daneš Burket.

V Třebíči mají několik nováčků

Burket se přesune na kandidátní listinu nově vzniklého uskupení Pro Třebíč. Za ně se nechal slyšet Pavel Pacal: „Lídrem budu já. Z dalšího obsazení mohu prozradit jména Jaromíra Hanáčková, Daneš Burket a Karel Dvořáček.“

Z tradičních stran kandiduje vedle ODS i ČSSD, jejímž lídrem bude současný radní Vladimír Malý. Na kandidátce ČSSD nefiguruje současný místostarosta Miloš Mašek.

Do volebního souboje vyráží také hnutí Heřman zpátky na radnici. Pravděpodobný lídr kandidátky hnutí Pavel Heřman řekl: „Odpracovali jsme si čtyři roky tvrdé opozice, proto také jdeme do komunálních voleb.“

Také SNK­ED má ambice uspět v komunálních volbách. Její kandidátku vede třebíčská zastupitelka Marie Černá. Hlavní cíl je podle ní zcela jasný. „Chceme navrátit Třebíči dobré jméno a jejím občanům pocit domova,“ vzkázala.

Želízko v ohni má také TOP 09, jejímž lídrem je ředitel třebíčské obchodní akademie Pavel Svoboda. Další nově kandidující stranou v Třebíči budou Věci veřejné, jejichž předsedou klubu byl zvolen Martin Svoboda, spolumajitel a jednatel třebíčské firmy Kapucín.

V ostatních okresních a menších městech kraje nebude souboj o radnice tak živý. Situace na těchto radnicích má přitom jedno společné – starostové chtějí zůstat na svých židlích.

Taková je situace v Pelhřimově i v Havlíčkově Brodě. Jednasedmdesátiletý starosta Pelhřimova Leopold Bambula na kandidátce ODS zaujme opět místo lídra. „Do voleb jdu znovu proto, že bych rád pokračoval v práci starosty. Za těch osm let, co stojím v čele pelhřimovské radnice, se pro mě práce stala posláním, ve kterém bych rád pokračoval,“ sdělil Bambula.

Nováčkem v souboji o havlíčkobrodskou radnici bude TOP 09. Místní organizace strany představila i některé ze svých kandidátů. Jsou jimi například stávající místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek, zastupitel Havlíčkova Brodu Petr Libus, podnikatel Martin Sedlák nebo devatenáctiletá studentka havlíčkobrodské obchodní akademie Gabriela Teclová.

V Havlíčkově Brodě ODS povede do komunálních voleb současný starosta Jan Tecl, sociální demokraty Jan Míka, komunisty Milan Plodík, není bez zajímavosti, že na jejich kandidátce se objeví i někdejší poslanec Milan Bičík. Ženy za Brod povede Ivana Štrossová. Lidovci vsadili na současného místostarostu Čeňka Jůzla.

Brychta se stal ve Žďáře až trojkou

V boji o křeslo v čele radnice ve Žďáře nad Sázavou se v komunálních volbách proti sobě postaví místostarostka a senátorka Dagmar Zvěřinová (ČSSD) a radní Oldřich Sedlák (ODS). Právě ČSSD a ODS mají v okresním městě dlouhodobě největší voličskou podporu.

O lídrovi na kandidátní listině místní organizace občanských demokratů rozhodli její členové již v dubnu. Svou volbou nepodpořili kandidaturu na „šéfa“ Žďáru úřadujícího starostu Jaromíra Brychtu. „Na lídra jsem sice kandidoval, ale také jsem přislíbil podporu na druhé místo Janu Mokříšovi. Proto jsem se po nezvolení jedničkou ani o dvojku neucházel. A jsem tedy až třetí,“ reagoval na výsledky primárek Jaromír Brychta.

Žďárské sociální demokraty povede do voleb senátorka a místostarostka Dagmar Zvěřinová, pro kterou je podle jejích slov kandidatura na starostku určitý závazek vůči občanům města.

„Neobávám se toho, že by případnou funkci nešlo skloubit s prací v horní komoře parlamentu,“ poznamenala senátorka Zvěřinová.
Budoucímu žďárskému starostovi a místostarostovi by navíc v řízení města mohl pomoci třetí uvolněný politik.

Strany ve Žďáře vstoupí do povolebního vyjednávání i s variantou, kdy by kompetence související s chodem úřadu byly rozděleny mezi starostu a hned dva místostarosty. Pro jsou žďárské buňky KDU-ČSL i KSČM.

Starosta Telče jde do souboje potřetí

Pokračovat ve třetím mandátu hodlá také starosta Telče Roman Fabeš. „Kandidátku teprve sestavujeme, přesto můžu říct, že bych měl být lídrem za SNK­ED,“ potvrdil Fabeš. Ten je starostou už od roku 2002. Poprvé byl zvolen za tehdy populární US-DEU a poté vytvořil silný tandem s Hanou Millerovou z ODS.

„Kandiduji, stejně jako posledních pět volebních období, za Sdružení nezávislých kandidátů,“ prohlásil starosta Ledče nad Sázavou Stanislav Vrba. Dodal, že kromě tradičních volebních subjektů se v Ledči na Havlíčkobrodsku letos představí i kandidáti pravicové TOP 09.

Starosta Golčova Jeníkova Pavel Kopecký (ODS) prozatím rozhodnutý není. „Na devadesát procent kandidovat budu. Dělám to už dvanáct let, baví mě to. Pořád je na čem pracovat. Kdyby člověka tahle práce nebavila, určitě by si našel nějaké jednodušší povolání,“ konstatoval Kopecký.

Zcela jasno má i starostka Chotěboře Eliška Pavlíková, která jako bezpartijní hájí barvy ČSSD. „Mám rozdělanou spoustu věcí, hlavně investiční akce a dotace,“ řekla Pavlíková.

Prakticky přistupuje k říjnovému volebnímu klání starosta Ždírce nad Doubravou Jan Martinec (SNK). „Kandidovat budu. Každý se musí nějak živit, je to pro mě zdroj obživy. Pořád mám do toho chuť, je stále co dělat. Je mi 59 let. Mám někde začínat znova? Už dlouhá léta jsem zcela mimo svůj obor, kterým byla strojařina,“ uvedl Martinec.

Někde ještě čekají na schůzi

Na kandidátce přibyslavského Sdružení nezávislých kandidátů se opětovně objeví i starosta Jan Štefáček. „Kandidovat budu. A proč? Je samozřejmě nutné dokončit rozdělané projekty. Rád bych se i nadále podílel na rozvoji města,“ podotkl Štefáček.

Jasno zatím není ve Velkém Meziříčí. „Členskou schůzi máme za čtrnáct dní, takže je ještě předčasné hovořit o nějakém místě na kandidátce či funkci ve vedení města. V každém případě hodlám do komunálních voleb kandidovat,“ uvedl starosta Velkého Meziříčí František Bradáč (KDU-ČSL).

„Jsem lídrem novoměstského sdružení SNK­ED, a pokud výsledky voleb a následné vyjednávání dovolí, dovedla bych si představit být v křesle starostky i po další čtyři roky,“ sdělila starostka Nového Města na Moravě Zdeňka Marková.

Své dosavadní místo na radnici hodlá hájit i první muž Bystřice nad Pernštejnem. „Do komunálních voleb kandiduji a jako lídr bystřické ČSSD se opětovně ucházím o post v čele radnice,“ řekl starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Komunální politiku nechce opustit ani současný starosta Pacova na Pelhřimovsku Lukáš Vlček, který se do volebního boje opět vydá.

Termíny pro podzimní volby

10. srpna – termín pro podání kandidátních listin kandidujících subjektů
18. srpna – registrační úřad do této doby vyzve k odstranění závad
na kandidátních listinách
28. srpna – rozhodnutí o registraci či odmítnutí kandidátních listin a o případném škrtnutí kandidáta
na listině
30. září – zveřejnění oznámení o době a místu konání voleb
12. října – začátek zákazu zveřejňování předvolebních průzkumů
12. října – poslední termín pro dodání hlasovacích lístků voličům
13. října – do 14.00 hodin je lhůta pro vzdání se či odvolání kandidatury

Komunální volby
a první kolo senátních voleb:
15. října – první den voleb, začíná se ve 14.00 a končí ve 22.00 hodin
16. října – druhý den voleb, začíná se v 8.00 a končí ve 14.00 hodin

Druhé kolo senátních voleb:
22. října – první den voleb, začíná se ve 14.00 a končí ve 22.00 hodin
23. října – druhý den voleb, začíná se v 8.00 a končí ve 14.00 hodin