„Pohonné hmoty v průběhu uplynulého týdne dále zdražovaly. Nárůst byl opět výraznější u benzinu, jehož cena se zvýšila v celostátním průměru o 24 halířů na 31,32 koruny za litr. Nafta podražila o 15 halířů na 29,48 koruny za litr,“ potvrdil údaj společnosti CCS Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum.

Za kolik tankujete?

Motoristům se vyplatí sledovat ceny pohonných hmot u čerpacích stanic. Za jedno natankování plné nádrže mohou řidiči ušetřit více než stokorunu.

„Denně jezdím z Jihlavy do Telče a Třebíče a beru lacinější benzin u malých pump. Značkové jsou drahé a benzin leze dost do peněz,“ připomněl podnikatel Jiří Havlíček.

„Nemohu si dovolit kupovat za draho. Položila se mi firma a jezdím na nejlacinější benzin v Jihlavě,“ svěřil se a nepřál si zveřejnit své jméno jihlavský řemeslník.

Čerpadláři potvrzují, že za nejvíc prodávaný benzin Natural 95 v porovnání s loňským březnem řidiči na litru zaplatí nejméně o pětikorunu víc. Podle Čermáka čeká motoristy příští týden opět mírné zdražení benzinu i nafty asi o dvacet haléřů na litr.

Za zdražení může podle analytiků trhu ropných produktů růst průměrné ceny benzinu a nafty na rotterdamské burze, ale i vyšší spotřební daň pohonných hmot, která v tuzemsku platí od začátku letošního roku.

„Každý týden v pondělí vyhodnocujeme vývoj cen. Dlouhodobé předpovědi neděláme, byly by nepřesné,“ shrnul Petr Čermák.