Zlaté časy jsou dávno pryč, nyní jsme rádi, když si pořádáním tradičního plesu něco vyděláme. Hlavně abychom neprodělali. Těmito slovy hodnotí pořadatelé oblíbenou plesovou sezonu.

„Situace je rok od roku složitější, přesto se snažíme udržet úroveň našeho plesu, a to i tomboly. Díky ní si nějakou tu korunu dokážeme vydělat," potvrdil nelehkou úlohu pořadatelů tradičních plesů starosta hasičů v Lukách nad Jihlavou Petr Procházka.

Loučtí hasiči pořádají ples v sále nad „hasičárnou", kam se vejde asi 120 lidí. Pokaždé mají zhruba 200 cen, lístek prodávají za padesát korun. „Drží nás místní tradiční firmy a lidé, kteří do tomboly přispívají," doplnil Procházka. Klasické tancovačky loučtí hasiči nepořádají vůbec, nevyplatily by se jim. „Museli bychom si pronajímat sokolovnu, což by se nám prodražilo," uzavřel povídání Procházka, který chce ples zachovat i do dalších let.

Ubývá i plesů

Podobně jsou na tom například ve Stonařově. Starosta František Plavec potvrdil, že zábav se v místním sále pořádá čím dál méně a ubývá i plesů. „Myslivci letos odřekli a do budoucna je v ohrožení také ples jihlavské policejní školy, která je od ledna zrušená. Letos ples ale ještě mají," vypočítal úbytky zimních bálů Plavec.

Ve Stonařově tak jistě zůstane obecní ples a tradiční maškarní ples, o jehož pořádání se dělí místní hasiči a divadelní soubor.

V Třešti už od začátku devadesátých let pořádají plesy sportovci z fotbalového oddílu tělovýchovné jednoty (TJ) Slavoj Třešť. „Zlaté časy skončily, dříve přišlo na tři stovky lidí, dnes jsme rádi za polovinu," uvedl Václav Trnka z TJ Slavoj Třešť.

Ples sportovců v Třešti je tak především společenskou záležitostí, na které se ovšem pořád dají nějaké peníze vydělat. „Snažíme se získávat peníze i jinak než jen od sponzorů a od města," dodal Trnka. Klasické zábavy jsou podle něj v dnešní době riskantním podnikem. „Jeden týden se daří a druhý týden je to úplně obráceně," konstatoval Trnka.

V sousedních Hodicích byly dříve zábavy vyhlášené a chodilo na ně i čtyři sta lidí. Dnes jsou místní pořadatelé rádi, když přijde stovka. „Loni jsme neudělali jedinou zábavu, ale spíše vymýšlíme alternativní akce, jako jsou závody v neckách a podobně," uvedl za hodický motoklub jeho předseda Petr Pátek.