Třešť V novém přírodním koupališti v Třešti si budou moci lidé zaplavat už o letních prázdninách. Město Třešť začalo na biotopu Malvíny pracovat. Hotový by měl být do konce května.

„Už v listopadu jsme pozemek předali stavební firmě. Ta teď rozhrnuje zeminu a kácí stromy. V lednu by se mělo koupaliště hloubit a začátkem prázdnin by mělo být funkční," řekl starosta Třeště Vladislav Hynk.

Návštěvníkům bude v novém biotopu k dispozici také například skluzavka či vodní hřib, dále dětské hřiště a hřiště na plážový volejbal. Chybět nebude ani bufet, převlékárny a toalety a dostatek parkovacích míst. Koupaliště by mělo mít kapacitu zhruba šest set míst a vstupenka bude stát přibližně čtyřicet korun. Město uvažuje i o zvýhodněném vstupném pro rodiny.

„Jediné, čeho se obávám, je, že tam nestihne vyrůst trávník, takže příchozí nebudou mít na čem odpočívat. Budeme proto po stavební firmě požadovat, aby ho zasela co nejdříve, aby tam na alespoň něco už toto léto bylo," zmínil Hynk.

Biotop Malvíny staví firmy VHST Pelhřimov a HB Golf. Tyto ale původně nenabídly tu nejnižší cenu. „O Tři miliony nižší cenu bez daně nabídla firma Rovina. V jejím návrhu ale byly některé položky dosti podhodnocené. Ptali jsme se proč a nebylo nám poskytnuto vysvětlení, takže jsme zvolili firmy s druhou nejnižší nabídkou," uvedl Hynk.

Výstavba biotopu bude třešťskou radnici stát přes devatenáct milionů korun. Roční provoz by měl vyjít na sedm set tisíc.

Chybějící koupaliště je slabinou města delší dobou. Lidé se jezdí koupat do lomu v Čenkově, ten je ovšem nevhodný pro neplavce a malé děti. Plánovaný přírodní biotop i se zázemím se bude rozkládat zhruba na dvou hektarech v lokalitě zvané Malvíny. Ta leží v centru města poblíž Třešťského potoka a sběrného dvora. V areálu bývaly skladovací haly Jednoty, po nich tam zůstaly jen betonové základy. Na části pozemku je asfalt, který chtělo město využít na parkoviště.

Stavbu biotopu město Třešť plánovalo už na rok 2014. Výběrové řízení se protáhlo nejen kvůli nejasnostem s dodavateli, ale také kvůli nedostatku financí. Zcela zřejmé nebylo ani to, zda bude investorem akce město či Technické služby Třešť, které původně vypsaly výběrové řízení na dodavatele kvůli odpočtu daní. Nakonec se ale ukázalo, že ty si může odečítat i radnice.