Podle prvotních vyjádření představitelů stran šlo v této fázi o vzájemné oťukávání. Vítězná ČSSD chtěla znát představy jednotlivých stran o případné spolupráci. „Neprobírali jsme žádné podrobnosti z programu, v této fázi nelze hovořit ani o konkrétních závěrech," sdělil bezprostředně po schůzce Ladislav Jirků z TOP 09. Strana je podle něj připravena jít do koalice s ČSSD za předpokladu, že v ní nebudou figurovat komunisté.

S podobnými pocity odcházela ze schůzky také Marie Černá z koalice Pro Vysočinu. „Šlo spíše o zdvořilostní záležitost. ČSSD chtěla znát naše představy o budoucí spolupráci. My jsme připraveni nabídnout jim našeho zástupce do krajské rady," přiblížila obsah jednání Černá. Také ona ovšem zopakovala, že je pro ně případná koalice schůdná pouze za předpokladu, že bude bez komunistů.

U ODS je situace opačná. Při povolebních jednáních počítá se svou rolí v opozici a na základě toho vznesla také požadavky. „Chceme získat předsednictví ve finančním výboru a také chceme své zástupce v kontrolním výboru. S tím, že tyto funkce budou neuvolněné a neplacené," sdělil Ota Benc v narážce na to, že v minulém období tyto funkce připadly jako trafiky KSČM.

Jednání s KDU-ČSL a KSČM skončilo po uzávěrce vydání. V průběhu příštího týdne má ČSSD strany znovu kontaktovat. Do konce října chce mít vítězná strana jasno v tom, které partnery nakonec přizve do vládnoucí koalice.