S ní také přibyl na heliportu vrtulník s označením EC 135. Ředitelka záchranné služby Vladislava Filová mimo jiné prozradila, že by do svého stavu rádi získali také sanitní vůz, který uveze obézní pacienty.

V současné době se však hovoří nahlas o možnosti zřídit nové výcvikové a školicí středisko pro zdravotníky záchranné služby, které by mělo stát právě v Jihlavě.

„Zřízení centra má v projektu rozpočet devadesát milionů korun. Pokud náš projet bude vybrán, tak devadesát procent nákladů by se hradilo z evropských peněz a deset procent bychom museli uhradit my," vysvětlil finanční podmínky zřízení školicího střediska náměstek hejtmana Vysočiny Vladimír Novotný (ČSSD).

Zatím probíhá schvalovací proces v rámci evropských výzev. Pokud bude projekt vybrán, tak se v krajském městě vybuduje jedinečné centrum, kde se budou moct školit záchranáři, ale také policisté nebo hasiči. Centrum například nabídne možnost výuky slaňování z vrtulníku. „Zatím nevíme, zda středisko vznikne. Vše záleží na získání dotace. Pokud projekt vyhraje, mohlo by to být v roce 2019. Peníze na jeho realizaci se budou čerpat i ze státního rozpočtu," řekla ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová. Vzdělávací a výcvikové středisko musí mít záchranná služba k dispozici na základě zákona.

XXL NÁKLAD

Už dlouho se také debatuje o pořízení XXL sanitky. Kraj Vysočina, jež je zřizovatelem záchranné služby na Vysočině, už minulý rok neúspěšně usiloval o tento speciálně upravený vůz. Záchranáři si zatím musejí poradit bez něj.

Někdy o pomoc s obézními lidmi žádají hasiče. Tato situace by se mohla brzy změnit. „Ačkoliv obézní pacienty sanitní vozy přepravují jenom výjimečně, uvažujeme o pořízení jedné XXL sanitky. Chceme vypsat výběrové řízení," ozřejmila situaci kolem XXL záchranky Filová.

Sanitka pro obézní lidi je samozřejmě mnohem dražší než klasická, a s jejím pořízením souvisí i vyřešení garážového stání. Sanitka bude vybavena speciálními nosítky a dalšími mechanismy. „Nabídne i multifunkční využití. Například se v ní bude moct transportovat pacient s nakažlivou nemocí, jelikož bude obsahovat izolační biovak," popsala Filová.

Letos se počítá i s každoroční obnovou vozového parku. Nakoupí se osm sanitek, které dostanou některé z jednadvaceti základen na Vysočině. Peníze na lepší vybavení pro záchrannou službu se v minulosti čerpaly hlavně z evropských projektů. Ty pro letošek nejsou ještě vypsané. „V minulosti jsme hodně nakupovali a vylepšili techniku, proto v současné době musíme peníze čerpat z našich zdrojů," dodala Filová.

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina disponuje 21 výjezdovými základnami s 28 výjezdovými pozemními skupinami a jednou leteckou základnou v Jihlavě. Letecká záchranná služba ročně vzlétá v Kraji Vysočina v průměru k 550 případům.

ZUZANA RODOVÁ