Rozhodly se totiž společně 
s jihlavským badatelem Vilémem Wodákem vyčistit náhrobky vážených jihlavských obyvatel, o které se už léta nemá kdo starat.

„Nacházíme se na čestném místě poblíž pohřebiště, kterému se také říká rondo. Jsou zde pohřbeny nejvýznačnější osobnosti Jihlavy, čestní občané, starostové a podnikatelé," přiblížil Wodák tak trochu zapomenuté místo ústředního hřbitova. Většinou jde 
o německé obyvatele Jihlavy. „Není zde návaznost příbuzných, proto se o hroby nemá kdo starat," dodal.

ZÁKLADEM JE VODA

I proto se rozhodl, že se na místo vydá se školáky z jihlavských základních škol 
a pokusí se hroby postupně vyčistit. Ty jsou ve většině případů porostlé mechem 
a písmo na náhrobních kamenech je na první pohled nečitelné. „Základem je práce s vodou, rejžáky, špachtlí a houbičkami. To úplně postačuje," popsal Wodák.

Protože jsou některé náhrobky dost vysoké, byl by zapotřebí také žebřík. „Nerad bych, aby se někomu něco stalo," podotkl Wodák. Děti si ovšem mezi stromy poradily po svém, některé vylezly na kmeny a čistily zašlé nápisy z nich.

Žáci páté třídy jihlavské základní školy Havlíčkova byli na hřbitově už před čtrnácti dny v rámci školní exkurze. Ta měla za cíl přiblížit dětem hřbitov, někteří totiž byli na takovém místě vůbec poprvé. Zároveň 
se přitom však seznámili 
s částí jihlavské historie.

S dětmi byla na hřbitově třídní učitelka Aranka Havelcová. „Na konci školního roku chceme, aby děti ještě něco zajímavého zažily. 
Už jsem tu s nimi byla 
před dvěma týdny, kdy 
se seznámily s významnými osobnostmi a při té příležitosti nám pan Wodák nabídl účast na čištění. A proto jsme tady," dodala Havelcová.