Za měsíc 28. října se bude v Telči konat jeden z největších výlovů na Jihlavsku. Kromě lovení ryb je připraven i program, který začíná v osm hodin ráno požehnáním rybářů. „Rybařům se požehnávalo před třemi sty lety, tak jsme se k této tradici vrátili," poznamenal Pavel Nechvátal ze svého rybářství, které výlov organizuje.

„Zájemci se budou moci podívat na to, jak se v minulosti zaměřovaly rybníky a hráze," prozradil část programu Nechvátal. Návštěvníkům se při měření předvede jeden z nejznámějších českých rybníkářů Jakub Krčín z Jelčan z 16. století, kterého ztvární spisovatel a rybář Miroslav Hule. Před polednem si pak návštěvníci užijí obřad pasování rybáře.

Není náhoda, že doprovodný program je nasycen tradicí a historií. „Organizuji slavnost už nějakou dobu a chci lidem představit něco víc. Chci, aby poznali kus historie a tradice," vysvětlil Nechvátal.

Kromě výletu do minulosti si návštěvníci výlovu 
v Telči budou moci vybrat ze širokého sortimentu živých ryb. Pokud budou mít zájem, na místě jim ryby opracují a naporcují. K výběru budou také smažené a uzené ryby a maďarská rybí polévka Halaszle. Žízeň zažene pivo nebo limo, chuťové pohárky potěší grog nebo svařené víno. A k tomu všemu bude hrát živá hudba.

Oblíbený výlov pořádají 15. října také v Sedlejově. Organizátorem akce je místní sbor dobrovolných hasičů. Na místě bude hrát živá hudba, půjde o dechovku. Návštěvníci si budou moct pochutnat na rybích specialitách, kapřích řízcích nebo na pečeném vepřovém. V souvislosti s výlovy začínají české domácnosti shánět vánočního kapra. Toho na Jihlavsku mohou letos koupit už od 63 korun za kilo. Čím blíže ke Štědrému dni, tím více cena poroste. Výlovy se těší dobré návštěvnosti, na akci se většinou přijdou podívat i stovky návštěvníků. „Letos by mohlo dorazit tak tisíc lidí," odhaduje starosta Sedlejova Milan Beneš. Na telčském výlovu by se zas mělo ukázat až okolo tří tisíc návštěvníků.
Návštěvnost ovlivňuje počasí. Pořadatelé si tedy přejí, aby nepršelo.

HELGA MARTINKOVÁ