Soutěž tak bojuje proti zažitým mýtům, které se o školních jídelnách vypráví. Takzvané UHO, neboli univerzální hnědou omáčku, dostávaly děti po desetiletí. Nyní se ale jídelny snaží školákům nabídnout kvalitní a vyváženou stravu.

Kuchaři musí představit tříchodové obědové menu, cena nesmí překročit limit čtyřiatřiceti korun, který je stanovený vyhláškou. Celý oběd by také měl být běžnou součástí jídelního lístku v dané škole. „Hlavním pravidlem letošního ročníku je nutriční vyváženost všech chodů. Hlídají to výživoví terapeuti a zdravotníci,“ sdělila vedoucí velkoberanovské školní jídelny Jarmila Kalivodová.

Na rozdíl od předchozích let, kdy zadání nařizovalo bezmasé jídlo, si letos jídelny mohou zvolit jakýkoliv pokrm. Velký Beranov je ve finále soutěže už potřetí, předloni se svým králičím menu skončili kuchaři a kuchařky na druhém místě. Druhé místo brala školní jídelna i v loňském roce.

Soutěžní menu z Velkého Beranova se skládá z jarní řeřichové polévky a bramborové kaše s brokolicí a plněnou krůtí roládou. Jako dezert tři kuchařky připraví quinoový pudink s jahodami.

Deset nejlepších z celkem jedenasedmdesáti týmů vybrala odborná porota. V té zasedla Markéta Hrubešová, zástupci z Ministerstva zdravotnictví, školství a další. „Z kuchařského hlediska máme radost i ze zařazení netradičních pokrmů, receptur a opomíjených surovin,“ zhodnotil přihlášené za organizátory soutěže šéfkuchař MAKRO Petr Stádník.

Jídelny stále trpí špatnou pověstí. „Taková klišé už ale dávno neplatí, což dokazuje rostoucí zájem o vzdělávání týkající se dětské výživy, čerstvé suroviny i netradiční zpracování,“ objasnila odbornice na školní stravování Alena Strosserová.

Důkazem může být právě velkoberanovská škola. „Vaříme z bulguru, kuskusu nebo tofu. Děti mají velmi rády druh těstovinové rýže tarhoňu se zeleninou a kuřecím masem,“ uvedla Kalivodová. Podle ní se trendy pomalu mění. „Dřív nám zakazovali máslo, teď jej naopak používat smíme. Vaříme i česká jídla, ale ne tak často. Knedlíky mají školáci maximálně dvakrát za měsíc,“ dodala Kalivodová.