Už v úterý v jihlavském podzemí oficiálně startuje nová turistická sezona. A hned na středu si tam připravili slavnostní akci. Bude to zahájení ražby jihlavské pamětní mince, pražských grošů a moravských denárů. Práci na novém lisu si za poplatek budou moci během sezony vyzkoušet i samotní návštěvníci.

Akce začíná ve středu v deset hodin. „Pozvali jsme primátora Jaroslava Vymazala a náměstka primátora Rudolfa Chloupka, aby symbolicky jako první muži radnice vyrazili také první jihlavské mince. Uvidí se, jak se jim povedou, každopádně si je odnesou domu na památku," řekl David Kočka, předseda občanského sdružení Georgii Agricola, které v podzemí zajišťuje průvodcovské služby.

Ale to není všechno, co se ve středu v Jihlavě odehraje. „Zároveň dojde k vysvěcení sochy svaté Barbory, patronky havířů, která poté bude umístěna do výklenku na schodišti do místnosti H10. V případě příznivého počasí se svěcení sochy svaté Barbory bude konat venku," doplnil další informace k plánované akci Kočka.

Lis na ražbu mincí má občanské sdružení zapůjčeno od minulého roku od majitelů mincovny Dukát.

Ražbu mincí si v prostorách vstupní místnosti do podzemí mohou vyzkoušet i návštěvníci. „Lis je plně funkční. Bylo potřeba vyrobit dřevěné tělo, okovat jej a nechat si v zámečnictví zhotovit kolo," vysvětlil předseda. Moravské denáry a pražské groše se v jihlavské mincovně razily ve středověku.

V jihlavském podzemí, konkrétně v Křížové chodbě, přibyla i nová expozice minerálů, ve které je zastoupeno všech pět kontinentů. „Výhledově je v plánu také vytvoření expozice, která bude věnována sanaci jihlavského podzemí. Zpevňování chodeb betonem začalo v šedesátých letech minulého století," upřesnil Kočka.

Na letošní rok si sdružení připravilo i dvě zbrusu nové akce. Cesta pohádkovou říší se konala od čtvrtka do včerejška. Na podzim se pak poprvé představí Halloween v podzemí. „Cestu pohádkovou říší si v uplynulých čtyřech dnech nenechalo ujít přes osm stovek lidí. Dalším zpestřením bude Halloween na začátku listopadu. Upozorňuji, že ten bude hodně drsný, nedoporučuji ho slabším povahám a dětem do patnácti let. Podzemí je pro akce tohoto typu jako stvořené," zmínil Kočka.

Inovací letos projdou i tradiční noční prohlídky. které se v červenci a srpnu konají každý pátek. První noční prohlídka bude začínat v 19 hodin a bude určena pro děti, druhá začne ve 20 hodin a bude věnována historii královského horního města Jihlavy. Poslední z prohlídek bude duchařská. Občanské sdružení organizuje ještě tajemné šermířské prohlídky.

Další novinka

Na turisty v Jihlavě čeká i další zajímavá novinka týkající se podzemních prostor, na které se nyní intenzivně pracuje. Už v červnu by se totiž mohla v jihlavských kolektorech otevřít nová prohlídková trasa o délce asi jeden a půl kilometru. Začínat bude v portálu B v Křižíkově ulici. Většina trasy povede přímo kolektory, součástí bude také asi šedesát metrů dlouhý úsek procházející historickou částí podzemí.

Návštěvníci se dostanou do přednáškového sálu pod Benešovou ulicí, kde trasa skončí a lidi vyvede zpět na povrch. „Trasa bude určena odborníkům, například speleologickým společnostem nebo školám zaměřeným na stavebnictví. Podle zájmu se zřejmě otevře i zbytku veřejnosti. Jde celkem o tři patra kolektorů, nad nimi se nachází historické podzemí. Do jednotlivých pater se budou lidé dostávat po žebřících, trasa rozhodně není vhodná pro děti, seniory a podobně," sdělil správce jihlavského podzemí Jan Šustr.

Prohlídková trasa bude trvat přes hodinu. Jedna výprava bude čítat maximálně dvacet lidí. Kromě toho, že si lidé projdou chodby, v podzemním přednáškovém sále je bude čekat výklad o vzniku, budování, stavu a účelu kolektorů. A také o historii a sanaci jihlavských katakomb. „Bližší podrobnosti o vstupném a otevírací době se budou ještě řešit. Jde o to, zpřístupnit chodby tak, aby byly schůdné a bezpečné," dodal Šustr.

Jen pro vysvětlení, kolektor je tunel vedený pod povrchem v různých hloubkách, který slouží k ukládání inženýrských sítí a nahrazuje v zemi uložené sítě. Jihlavské kolektory se šachtami mají celkovou délku téměř dva kilometry.

V současné době se pracuje také na zpřístupnění části telčského podzemí pod náměstím Zachariáše z Hradce, včetně sklepení pod základní uměleckou školou. Otevření je v plánu v červenci.

ZUZANA MUSILOVÁ