„Rok co rok s nimi bojuji. A přišel jsem na to, že se mi vyplácí na podzim zrýt co nejhlouběji záhony,“ podělil se o zkušenost Pavel Nohýnek z Havlíčkova Brodu. Podle něj pak mráz zlikviduje nakladená vajíčka. „Oproti jiným zahrádkářům, kteří to tak neudělají, mám potom jistý náskok. Ovšem pouze do doby, než mi zahrádku zaplaví slimáci z okolí,“ posteskl si Nohýnek.

Receptů, jak s plzáky bojovat, vyzkoušel hned několik. „Zkoušel jsem je lákat na pivo, solil jsem je a já nevím, co ještě. Dělal jsem dokonce i plechové plůtky kolem záhonků. Asi tak deset centimetrů vysoké. Teď je prostě ze zahrady sbírám. A to nejen ze záhonů a z trávy, ale také z míst, kde se schovávají. Třeba pod kupkou trávy, pod fóliemi, dřevem nebo kameny. Hodně jich je taky v kompostu,“ poznamenal Nohýnek. Nezvané hosty likviduje vařící vodou a hodí je na kompost.

Jiní zahrádkáři zase preferují mechanickou ochranu svých výpěstků. „Na zahradě si plzáků nevšímáme, ale snažíme se před nimi chránit samotné záhony,“ doporučila Božena Cempírková z Krucemburku. Její manžel vyčetl, že je dobré použít skořápky z vyloupaných vlašských ořechů. „Od Vánoc jich máme vždycky dost, a tak je sypeme přímo do země při sázení rostlin. Slimáci se nedostanou ke kořenům,“ vysvětluje.

Plzákům španělským vlhko vyhovuje. „Letos je to velký problém. Zvlášť když v letech minulých bylo velké sucho a díky tomu měli zahrádkáři klid," konstatoval Miroslav Šmoranc, vedoucí odborného oddělení a poradny Českého zahrádkářského svazu. Škůdcům podle jeho názoru pomohla i mírná zima. „Protože nebyly mrazy, vajíčka přežila do jara a slimáci se mohli vesele množit,“ vysvětlil Šmoranc.

Španělští plzáci jsou hodně odolní, ale existují způsoby, jak je zlikvidovat a zahrádku ochránit. „Používám přírodní přípravek na bázi železa, protože při jeho použití nehrozí, že by se otrávila jiná zvířata nebo ptáci," konstatoval Šmoranc. Jak upřesnil, modré granule slimáky přitahují. Když slimák granule pozře, do tří dnů uhyne. K likvidaci škůdců stačí malé množství.

Sůl nepomůže půdě

Upozornil, že při použití jiných chemických přípravků na hubení slimáků hrozí nebezpečí i pro jiná zvířata. Podle zahrádkářských odborníků je při boji se škůdcem důležitá prevence.  „Prevence znamená, že máte zahrádku uklizenou, protože pod každým prknem, kde se drží vlhko, je taky tma. Taková místa slimáci vyhledávají," zdůraznila Zdeňka Jankovičová z Českého zahrádkářského svazu. Podle ní je důležitá i spolupráce se sousedy na zahradě. „Jakmile vy slimáky zlikvidujete a soused se o ně nestará, tak se k vám dřív či později dostanou,“ podotkla.

Žena také zná lidové recepty a babské rady, které zahrádkáři využívají. „Někdo používá sůl. To je ale nejhorší možná varianta, protože si tak zasolíte půdu a určitě to není nic příjemného pro vás ani pro slimáka," upozornila Jankovičová. Jak dodala, někteří zahrádkáři polévají slimáky horkou vodou. „Nejméně drastickým způsobem je podle ní slimáka jednoduše něčím přeříznout, aby tolik netrpěl,“ uvedla.

Podle Dany Křesťanové z havlíčkobrodského obchodu Zahrádkář na slimáky nejlépe zabírá chemie. „Často prodáváme granule obsahující určitou složku, jež slimáky zahubí. Tyto granule mají lidé v oblibě také kvůli tomu, že neublíží psům, kočkám, ani jiným domácím zvířatům. Existují i novinky, domeček pro slimáky, který jim zajistí stín a v němž jsou schované jedovaté granule," dodala Křesťanová.

Dalším účinným prostředkem proti slimákům jsou podle Šmorance hlístice, které by však zahrádkáři měli na své pozemky nasadit už na jaře. Dostávají se do slimáků dýchacími otvory a v podstatě je rozežírají zevnitř až do té doby, dokud je zcela nesežerou. Jedná se však o jeden z těch dražších prostředků na vyhubení slimáků.

S levnějším návodem přišel zahrádkář Ivan Dvořák. Podle něj stačí pustit na pozemek na jaře slepice, které vyzobou slimáčí vajíčka.

Hlístice a chemie

Plzák španělský pochází ze Španělska, jihu Francie, jihu Britských ostrovů. „V padesátých letech minulého století se rozšířil působením člověka prakticky do celého světa. První nálezy u nás jsou z devadesátých let,“ upřesnil Miroslav Šmoranc .

Zkušený zahrádkář rovněž upozornil na skutečnost, že plzák španělský u nás nemá přirozeného nepřítele. „Ty menší ještě požírají slepice, ovšem ty zase nejsou všude. Aplikace chemických návnad je sice účinná, ale drahá. Doporučuji pravidelný ruční sběr a likvidaci,“ řekl Šmoranc.

Obchodníci v Havlíčkově Brodě nabízejí zahrádkářům chemické návnady v podobě granulí Ferramol a Vanish Sluh Pellets. Aplikují se v okolí záhonů nebo přímo mezi nimi. Slimáci je pozřou, stáhnou se do úkrytů, kde pojdou. „Oblíbená je například takzvaná pivní past. Dá se vyrobit například tak, že se na úroveň terénu zakope vydlabaná půlka melounu, do které se nalije právě pivo," radí Šmoranc.

Na slimáky se dají také nasadit parazitické hlístice, ale podle experta ideálně co nejdřív, aby se rozšířily na celou populaci škůdců. „ Slimáky je možné také sbírat, stříhat nůžkami či propichovat nožem. Plzáky byste měli posbírat nejlépe večer nebo brzy ráno, třeba do plechovky, a poté zabít. Stačí je přelít horkou vodou nebo octem,“ uvedl Šmoranc další možný způsob likvidace. Použít se dají také piliny, protože mají ostré hroty a hrany, které slimákům nedělají dobře. Ale stačí, aby zapršelo, a tuto překážku škůdci hravě překonají. 

Babské rady

1. Sbírejte, sbírejte, sbírejte. Nejlépe časně zrána nebo k večeru.

2. Aby se plzáci lépe sbírali, můžete je nalákat na zkažené ovoce nebo zeleninu či granule pro kočky a psy.

3. Obyčejný kelímek od jogurtu zapusťte do země a nalijte do něj pivo. Slimák se v něm utopí.

4. Prostory kolem zahrady vysypte popelem, vápnem, kamennou moučkou. Pomáhá i písek.

5. Záhonky obsypejte 10 centimetrů širokým pruhem pilin, které se pak polijí kávou s lógrem. Už slabý roztok kofeinu je pro ně smrtelným jedem a rovněž

5. Záhonky obsypejte 10 centimetrů širokým pruhem pilin, které se pak polijí kávou s lógrem. Už slabý roztok kofeinu je pro ně smrtelným jedem a rovněž je odpuzuje.

6. Posypání solí. Kvůli chemické reakci chloridu sodného s tkání se slimák rozpadne.

7. Posypejte okolí záhonů suchým jehličím jedle nebo smrku.

8. Večer nastražte na záhony pytle, prkna nebo velké listy. Ráno pod nimi slimáky sesbírejte.

9. Plži se vyhýbají česneku, petrželi, měsíčku, šalvěji, hořčici, tymiánu, mátě, pažitce, fenyklu, pelargonii nebo náprstníku – vysázejte je.

10. Obsypte záhony nadrobno nastříhaným kapradím, vratičem, řebříčkem nebo zeravem.

11. Zabírají plůtky a ohrádky kolem záhonů.

12. Rozdrťte na prášek tuhý podpalovač nebo suchý líh a rozházejte ho na prkna nebo dlaždice. Slimáci ho sežerou a pojdou.

13. Rozprašte kolem rostlin saze, které slimáci nesnášejí.

14. Posypejte okolí záhonů rozdrcenými vaječnými skořápkami.

15. Udělejte ohradník z plechu, 10 cm vysoký a 10 cm zapuštěný, zahnutý na horním okraji směrem od záhonu.

16. Slimáci se vyhýbají záhonům, okolo kterých jsou poházené psí chlupy nebo nastříhané vlasy.

17. Chovejte na zahradě kačeny, těm slimáci velmi chutnají.

18. Mrtvé slimáky zahrabte do děr okolo záhonů. Slimáci prý cítí jejich mrtvolný zápach a už tam nejdou.

19. Postříkejte rostliny octem zředěným vodou.

20. Z půlky vydlabaného grapefruitu s otvory udělejte slimákům domeček a každé ráno je jen vysypte a zlikvidujte.

21. Kousky starého koberce namočte a rozmístěte mezi záhony. Slimáci se pod nimi schovají a snadno je posbíráte.

22. Rozházejte kolem rostlin ovesné vločky. Slimáci je sežerou, nabobtnají a pojdou.

23. Nalákejte slimáky na kočičí nebo psí granule a zlikvidujte.

24. Nasázejte na zahradu kostival. Slimáci se k němu stahují a rychle je posbíráte.

25. Vypusťte na zahradu slepice, které je sezobají.

26. Naplňte stříkací pistoli směsí čpavku a vody v poměru 1:3 – postříkáním je zlikvidujete.

27. Udělejte dětem závody ve sbírání slimáků a odměňte je.

28. Připravte past z prkna – zakryjte ho černou lepenkou a dejte tam slupky jako návnadu, pak sesbírejte a zničte.

29. Schovejte rostliny před slimáky. Použít můžete uříznuté PET lahve. Ty ale musíte ráno odstranit, aby se rostlinka nespálila.

30. Nastražte past z uříznuté láhve, kterou zapustíte do země. Naplňte ji roztokem vody a kvasnic, ty slimáky lákají a ve směsi se utopí.