„Nyní, po sezoně, už je zájem o kola mizivý. Ale přes léto byla pořád půjčená. Kdybychom jich tu měli větší počet, tak si myslím, že by se opět vypůjčila všechna. Na léto by se jejich počet klidně mohl rozšířit," vyjádřila se zaměstnankyně z Telče s tím, že tato služba je hodně vítána.

Kola i na týden

„Někteří lidé si kola půjčili i na týden. Hodně byla využívána služba, kdy si lidé vypůjčí kola v Telči a vrací je třeba v Jihlavě. Kola jsme několikrát posílali i do jiných cyklopůjčoven na Vysočině, když je potřebovali," doplnila zaměstnankyně.

Podle ní je zájem o telčskou cyklopůjčovnu rok od roku vyšší. To potvrdila i mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. „V porovnání s minulými roky zájem o telčskou cyklopůjčovnu opravdu roste. Letos se tam zatím uzavřelo 43 smluv na celkový počet 57 kol. Loni bylo uzavřeno 38 smluv, rok 2010 však nelze porovnávat, protože nádraží procházelo rekonstrukcí a provoz půjčovny byl velmi omezen," řekla Šubová.

Kromě telčské cyklopůjčovny fungují ještě dvě další v Novém Městě na Moravě a ve Světlé nad Sázavou. Dohromady je k dispozici 15 kol. V Telči jsou dvě pánská, dvě dámská a jedno dětské kolo. Podle Šubové je tento počet dostatečný. „Rozšiřovat síť cyklopůjčoven nebo kol v současné době neplánujeme. Pokud někde kola chybí, dopravíme je tam z jiné cyklopůjčovny," dodala mluvčí.

Půjčili si sto kol

Největší zájem měli letos lidé o telčskou cyklopůjčovnu. Po ní následovala ta v Novém Městě na Moravě a pak ve Světlé nad Sázavou. „Celkově máme ve všech půjčovnách uzavřeno 79 smluv, což představuje celkový počet 100 kol," vypočítala Šubová.

Lidé se v Telči o cyklopůjčovně dozvědí jak z letáků přímo na vlakovém nádraží, tak v turistickém infocentru na náměstí. Kompletní informace, včetně informací o provozní době, cenách a možnostech rezervace, jsou na stránkách www.cd.cz/vysočina.

ZUZANA MUSILOVÁ